Prezydent: Straż Graniczna dzielnie broni granic Polski w czasach presji migracyjnej
- Dzielnie bronicie naszych granic w czasach tak trudnych dla Europy, w czasach niezwykłej presji migracyjnej - powiedział Andrzej Duda zwracając się do funkcjonariuszy podczas uroczystości z okazji święta Straży Granicznej na Rynku Wielkim w Zamościu.
2017-05-16, 13:53
- W czasach, w których wiele granic nie obroniło się, wy obroniliście naszą granicę, wy bronicie naszej granicy - podkreślił prezydent nawiązując do kryzysu migracyjnego w Europie.
W trakcie obchodów święta Straży Granicznej Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie dwóm oficerom Straży Granicznej. Do stopnia generała brygady awansował komendant główny SG płk Marek Łapiński oraz jeden z jego zastępców płk Tomasz Praga.
- Panie komendancie, panie generale, jestem ogromnie wzruszony, że mogłem wręczyć panu tę nominację generalską w pana mieście, w Zamościu. Mieście tak niezwykle pięknym, tak niezwykle wrytym, wrośniętym jak w serce w polską historię i w polską tradycję, mieście wpisanym na listę światowego dziedzictwa kulturowego i historycznego UNESCO, mieście absolutnie niepowtarzalnym, mieście - można powiedzieć - cudownym, do którego zawsze przybywam z niezwykłą radością i przyjemnością - podkreślił prezydent.
Zgodnie z ustawą o Straży Granicznej, na I stopień oficerski oraz na stopień generała mianuje prezydent na wniosek szefa Minsterstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Duda podziękował pogranicznikom za służbę i prosił o jej kontynuowanie. - Proszę o dalszą służbę dla Rzeczypospolitej, proszę o dalsze stanie na straży granic i bezpieczeństwa naszego państwa, proszę o stanie na straży bezpieczeństwa nas wszystkich, waszych rodaków, Polaków, wszystkich tych, którzy na polskiej ziemi mieszkają - oznajmił.
Straż Graniczna została powołana 16 maja 1991 roku, zastępując Wojska Ochrony Pograniczna. Służbę w Straży Granicznej pełni 14,8 tys. funkcjonariuszy, prawie jedna czwarta to kobiety. Ponadto zatrudnionych jest prawie 3,5 tys. pracowników cywilnych. Poza Komendą Główną istnieje dziewięć oddziałów SG i trzy ośrodki szkolenia.
Straż Graniczna, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa granic i odpraw prowadzonych na przejściach granicznych, zajmuje się ściganiem takich przestępstw jak nielegalne przekraczanie granicy, fałszowanie dokumentów, przewożenie przez granicę nielegalnych substancji, broni, dóbr kultury. Prowadzi też kontrole legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców.
REKLAMA
Funkcjonariusze SG mogą także sprawdzać pojazdy oraz uprawnienia do ich posiadania i kierowania. Podobnie jak policjanci, mogą też karać grzywnami osoby, które naruszą przepisy drogowe.
Straż Graniczna ochrania granicę lądową o długości ponad 3,5 tysiąca km, a odprawy graniczne prowadzone są na 70 przejściach granicznych: 19 drogowych, 14 kolejowych, 18 morskich, 1 rzecznym i 18 lotniczych.
W 2016 roku funkcjonariusze SG odprawili ponad 47,5 mln podróżnych - do i z Polski. Najwięcej ponad 22,6 mln na granicy z Ukrainą, blisko 8 mln na granicy z Białorusią, a ponad 4 mln na granicy z Rosją. Prawie 13 mln podróżnych odprawiono w portach lotniczych i morskich.
Funkcjonariusze SG przyjęli blisko 4,5 tys. wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, obejmującej ponad 11 tys. cudzoziemców. Zatrzymali prawie 6,7 tys. osób za nielegalnie przekraczanie granicy, za blisko 18,5 tys. za nielegalny pobyt na terytorium Polski.
Straż Graniczna w 2016 roku wykryła towary pochodzące z przestępstw o łącznej wartości ponad 345,9 mln złotych, w tym papierosy za prawie 126 mln, tytoń za 91,7 mln i pojazdy - 43,5 mln zł.
kk
REKLAMA