MFW oczekuje od Ukrainy reform przed wypłatą pomocy w wysokości 17,5 mld

2017-05-26, 13:43

MFW oczekuje od Ukrainy reform przed wypłatą pomocy w wysokości 17,5 mld
Na wschodzie Ukrainy wciąż toczy się wojna. Foto: mil.gov.ua/Flickr

- Przed wydzieleniem Ukrainie czwartej transzy pomocy Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje od parlamentu w Kijowie uchwalenia reform, które zapewnią stały wzrost gospodarczy - poinformowała w piątek misja MFW na zakończenie 10-dniowej wizyty na Ukrainie.

Chodzi o reformę emerytalną, rolną, prywatyzacyjną i antykorupcyjną. "Zapewnienie poparcia parlamentarnego dla projektów ustaw w tych sprawach jest niezbędnym krokiem na drodze do realizacji czwartego przeglądu programu rozszerzonego finansowania" - głosi dokument, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Niezbędne są reformy

Szef misji MFW Ron van Roden ocenił, że choć ukraińska gospodarka rozwija się, to dalsze reformy są niezbędne dla zapewnienia jej stałego wzrostu.

- Gospodarka Ukrainy odnawia się z oczekiwanym ponad 2-procentowym wzrostem w bieżącym roku. Realizacja polityki podatkowo-budżetowej i pieniężno-kredytowej daje możliwość utrzymania celów wyznaczonych na 2017 rok. Rezerwy walutowe brutto wzrastają, osiągając poziom 17,6 mld dolarów, a oczekiwana inflacja może wynieść mniej niż 10 proc. w końcu roku - powiedział.

- Na tle pozytywnych, krótkookresowych oczekiwań zdecydowane przeprowadzenie reform strukturalnych pozostaje kluczowym czynnikiem zapewnienia dużego i stałego wzrostu gospodarczego, który jest niezbędny dla Ukrainy w średniookresowej perspektywie - podkreślił van Roden.

Trzecią transzę pomocy od MFW w wysokości 1 miliarda dolarów Ukraina otrzymała na początku kwietnia. Prezydent Petro Poroszenko ocenił wtedy, że jest to dowód, iż ukraińskie reformy idą w dobrym kierunku.

Decyzja o przekazaniu trzeciej transzy pomocy spodziewana była w marcu, jednak MFW odłożył ją, oczekując na ocenę następstw blokady handlowej tych części Donbasu, które są kontrolowane przez prorosyjskich separatystów.

Największa transza

Ważnym czynnikiem była także decyzja separatystów o nacjonalizacji znajdujących się na kontrolowanych przez nich obszarach przedsiębiorstw, które płaciły podatki ukraińskiemu fiskusowi, a także decyzja Rosji o uznaniu dokumentów, w tym paszportów, wydawanych przez samozwańcze władze separatystycznych republik.

W ramach zatwierdzonego w marcu 2015 roku programu rozszerzonego finansowania Ukraina ma otrzymać od MFW łączne wsparcie w wysokości 17,5 mld dolarów. Fundusz jednak stale obserwuje postępy w reformach i uzależnia od ich realizacji wypłatę kolejnych części pomocy. Dotychczas władze w Kijowie otrzymały trzy transze o łącznej wartości 7,62 mld dolarów. 

dcz

Polecane

Wróć do strony głównej