Senat poparł ustawę włączającą celników do systemu emerytalnego służb mundurowych

Senat bez poprawek przyjął ustawę włączającą funkcjonariuszy Służby Celnej i Służby Celno- Skarbowej do systemu emerytalnego służb mundurowych. Według ogólnej zasady będą oni mogli przejść na emeryturę po ukończeniu 55 roku życia i po 15 lub 25 latach służby.

2017-06-01, 17:36

Senat poparł ustawę włączającą celników do systemu emerytalnego służb mundurowych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Flickr/sg

Po 15 latach na emeryturę będzie mógł przejść funkcjonariusz, który wstąpił do służby przed 1 stycznia 2013 roku i który przez co najmniej 5 lat wykonywał zadania o charakterze policyjnym. Wstępujący do służby po tej dacie, by uzyskać prawo do emerytury policyjnej będą musieli odsłużyć 25 lat.

Dalsze zmiany w ustawie?

Warunek osiągnięcia 55. roku życia nie obowiązuje w przypadku innych 10 służb mundurowych.

Z tego m.in. powodu, zdaniem Sławomira Siwego, przewodniczącego związku zawodowego Celnicy.pl i pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, ustawa wymaga dalszych zmian. Dodał, że przyjęta dziś ustawa może nie osiągnąć celu zakładanego w projekcie obywatelskim, czyli odmłodzenia służby.

- Ta bariera wiekowa 55 lat może nam w tym przeszkodzić, ona niestety jest utrzymana - powiedział. - Zauważył to pan Grzegorz Bierecki przewodniczący (senackiej komisji finansów publicznych - przyp. red.), niestety nie było pozytywnej informacji zwrotnej ze strony rządu, żeby to przyjąć - dodał Sławomir Siwy. 

REKLAMA

Podwójna emerytura?

Ustawa przewiduje, że w niektórych przypadkach celnicy będą mogli pobierać 2 emerytury: policyjną i z powszechnego systemu emerytalnego. Zdaniem Sławomira Siwego to kolejny problem, który będzie musiała rozwiązać następna nowelizacja.

- Tak jest w służbach mundurowych. Ci, którzy przyszli po styczniu 1999 roku są traktowaniu wg. art. 15a tzw. ustawy zaopatrzeniowej mundurowej i oni mogą przechodzić na 2 emerytury - powiedział IAR pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Jak wyjaśnił, pierwsze świadczenie jest wypłacane na podstawie ustawy o zabezpieczeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, drugie z ZUS-u, w chwili osiągnięcia przez funkcjonariusza powszechnego wieku emerytalnego. -Jest taka anomalia i to wymaga naprawy - podkreślił Sławomir Siwy.

Ustawa realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 marca 2015 roku. Trybunał orzekł wówczas, że zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem funkcjonariuszy innych służb mundurowych w zakresie prawa do zabezpieczenia społecznego jest arbitralne i dyskryminujące. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Wcześniej ustawę musi jeszcze podpisać prezydent. 

dcz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej