Bezrobotni długo bez pracy

Potrzebna jest całościowa polityka państwa przeciwdziałająca długoterminowemu bezrobociu.

2008-07-17, 15:21

Bezrobotni długo bez pracy

Ogłoszenie, źr. stockxpert.com


Zdecydowana większość Polaków nie posiadających pracy stanowią bezrobotni długoterminowi, czyli osoby w wieku produkcyjnym pozbawione zatrudnienia dłużej niż rok – wynika z ostatniego badania CBOS. Wskaźnik ten jest bardzo niepokojący, ponieważ długotrwałe bezrobocie stanowi poważny problem społeczny. Osobom pozbawionym pracy ponad rok znacznie trudniej jest powrócić na rynek pracy niż tym, które nie pracują kilka miesięcy. Dlatego jednym z podstawowych obowiązków władz powinno być przeciwdziałanie długoterminowemu wykluczeniu z rynku pracy dużego odsetka obywateli.

Długotrwale bezrobotni stanowią aż 65 proc. wszystkich bezrobotnych w Polsce. Wskaźnik ten od wielu lat pozostaje na zbliżonym poziomie, a nawet nieco wzrósł. Według CBOS, w 2001 r. długotrwale bezrobotnych było 61 proc. Polaków pozbawionych pracy, czyli o 4 punkty procentowe mniej niż obecnie.

REKLAMA

Pośród 65 proc. długotrwale bezrobotnych 6 proc. nie ma zatrudnienia od ponad roku do dwóch lat, 22 proc. pozostaje bez pracy od ponad dwóch do pięciu lat, a aż 36 proc. jest bez pracy dłużej niż pięć lat. Jak podaje CBOS, krótkotrwale bezrobotni, czyli osoby, które są bez pracy najwyżej rok, stanowią jedynie 35 proc. wszystkich bezrobotnych.

CBOS odnotowuje, że wśród długoterminowych i krótkoterminowych bezrobotnych większość stanowią kobiety. Okazuje się jednak, że wśród osób pozbawionych pracy dłużej niż rok przewaga kobiet jest większa (63 proc. kobiet i 37 proc. mężczyzn wśród długoterminowych bezrobotnych wobec 58 proc. i 42 proc. pośród bezrobotnych krócej niż rok). Odsetek osób długoterminowo bezrobotnych jest też ponadprzeciętny wśród osób starszych, zajmujących się domem, jak też mających wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe.

Z deklaracji bezrobotnych wynika, że większość z nich, bo 67 proc. jest zarejestrowana w urzędzie pracy. Okazuje się jednak, że aż 33 proc. nie skorzystało z takiej możliwości. W związku z tym prawdopodobnie bezrobocie w Polsce jest wyższe od oficjalnego. 12 proc. bezrobotnych w ogóle nie zgłosiło się w ciągu ostatnich pięciu lat do urzędu pracy, co oznacza, że są oni trwale wyłączeni z państwowych rejestrów osób pozbawionych pracy. 47 proc. badanych zarejestrowało się tylko raz, 23 proc. – dwa razy, 11 proc. – trzy razy, a  4 proc. respondentów rejestrowało się częściej.

CBOS podaje również, że zdecydowana większość bezrobotnych, bo aż 72 proc. pragnie zmienić swoją sytuację i poszukuje zatrudnienia. Zaledwie 28 proc. nie podejmuje działań w tym kierunku. Warto też zwrócić uwagę, że obecnie bezrobotni długoterminowi równie często jak krótkoterminowi podejmują wysiłek znalezienia pracy (72 proc. wobec 71 proc.). Ze wszystkich bezrobotnych 60 proc. deklaruje gotowość rozpoczęcia pracy niemal natychmiast, a 33 proc. nie wyraża takiej chęci.

REKLAMA

Z najnowszych badań wynika, że chociaż sytuacja na rynku pracy w ostatnich miesiącach poprawiła się, to nadal pozostaje wiele nierozwiązanych problemów. Wysoki odsetek osób długotrwale pozbawionych pracy jest jednym z nich. Bez całościowej polityki państwa przeciwdziałającej długoterminowemu bezrobociu trudno się jednak spodziewać szybkiej poprawy.

Piotr Szumlewicz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej