Łódzcy okuliści, jako drudzy po Japończykach, zastosowali innowacyjną metodę
Chodzi o innowacyjną metodę ratowania wzroku pacjentom chorującym na cukrzycę. Trwała poprawa widzenia następuje już tydzień po zabiegu. Na cukrzycowy obrzęk plamki cierpi aż 40 proc. osób chorujących na cukrzycę.
2017-06-06, 10:00
- To metoda operacyjna polegająca na wykonaniu witrektomii, czyli usunięcia ciała szklistego ze środka oka. Następnie usuwana jest specjalna błona graniczna wewnętrzna, która jest integralną częścią siatkówki, a następnie - i tutaj jest ta nowość - podajemy zastrzyk pod samą plamkę żółtą, czyli tak jakby odwarstwiamy plamkę żółtą - wytłumaczyła dr hab. n. med. Zofia Michalewska, chirurg witreoretinalny.
Powiązany Artykuł

Nauka w portalu PolskieRadio.pl
- Ma to na celu wypłukanie wszelkich szkodliwych produktów metabolizmu, które powstają i gromadzą się w przebiegu cukrzycy, i trwałe przywrócenie wzroku pacjenta - wyjaśniła ordynator oddziału okulistycznego szpitala im. Jonschera w Łodzi, która sama przeprowadziła dotąd sześć takich zabiegów.
Jak podkreśliła, wstrzykiwana pod plamkę żółtą substancja to zwykła sól fizjologiczna, co powoduje, że zabieg może być przeprowadzany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Po tym zabiegu operacyjnym funkcja wzrokowa wraca bardzo szybko, pacjenci zaczynają lepiej widzieć już tydzień po operacji. - Jest to w pewnym sensie przełom, dlatego, że dotychczas po wcześniejszych zabiegach witrektomijnych, pacjentom wracał wzrok na przestrzeni wielu miesięcy - dodała dr Michalewska.
REKLAMA
Nową metodą pierwsi pacjenci byli operowani w Łodzi w grudniu 2017 roku. - Ci pacjenci dobrze widzą i nie mają nawrotów choroby do chwili obecnej. Ostatni pacjent był operowany w maju - wskazała okulistka.
Dr Michalewska nauczyła się tej metody od japońskich okulistów, którzy jako pierwsi na świecie wykonali takie zabiegi u 24 pacjentów. - My jako drudzy w najbliższych miesiącach będziemy pokazywać tę metodę w Polsce i na świecie - oświadczyła.
Zobacz wideo:
PAP
REKLAMA
kk
REKLAMA