IPN otwiera ośrodek w Nowym Jorku

2017-06-07, 08:38

IPN otwiera ośrodek w Nowym Jorku
Nowy Jork. Foto: Pixabay/ahundt

- Przystanek "Historia" to miejsce w rodzaju klubu dyskusyjnego, w którym rozmawiamy o historii Polski i w którym przedstawiane są m.in. nasze wystawy - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek, który w środę w Nowym Jorku weźmie udział w inauguracji nowej placówki.

Posłuchaj

W Nowym Jorku IPN otworzy Przystanek Historia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Otwarcie Przystanku "Historia" w Nowym Jorku to jeden z głównych celów wizyty delegacji Instytutu Pamięci Narodowej w USA. IPN w Stanach Zjednoczonych reprezentować będzie prezes Instytutu dr Jarosław Szarek. Obecne będą także dyrektorka Biura Edukacji Narodowej IPN Justyna Skowronek i dyrektorka Archiwum IPN Marzena Kruk.

- Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat jest obecny w Stanach Zjednoczonych, gdzie działa wiele instytucji bardzo zasłużonych dla polskiej kultury i historii. To tam, gdzie znajduje się największa społeczność polonijna na świecie, od wielu lat współpracujemy z Instytutem Józefa Piłsudskiego, z Fundacją Kościuszkowską - powiedział Jarosław Szarek.

Jak przypomniał, kilkanaście dni temu nagrodę Kustosz Pamięci Narodowej, czyli "najbardziej prestiżowej nagrodę, którą IPN wręcza środowiskom i osobom szczególnie pielęgnującym pamięć o naszej historii", otrzymało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP). Spotkanie z nimi jest jednym z punktów programu, który delegacja IPN zrealizuje w USA.

- Takim głównym, poza spotkaniami ze środowiskami polskimi w Stanach Zjednoczonych - Nowym Jorku czy "amerykańskiej Częstochowie" - jest otwarcie w Nowym Jorku Przystanku "Historia". Przystanek to miejsce, gdzie spotykamy się i rozmawiamy, dyskutujemy na temat historii Polski. To miejsce w rodzaju klubu dyskusyjnego, w którym przedstawiane są także m.in. nasze wystawy - dodał Szarek.

- Przystanki "Historia" działają w wielu miejscach w Polsce. Od paru lat działa Przystanek w Wilnie, od paru tygodni w Brukseli. Teraz otwieramy w Stanach Zjednoczonych, (...) dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, dzięki polskiej ambasadzie w Stanach Zjednoczonych - powiedział prezes IPN.

- Ta liczba pomysłów, które tam możemy realizować, jest nieograniczona. Przystanki "Historia" to doświadczenie polskie. W kraju prowadzą bardzo szeroką działalność. Myślę, że placówka w Nowym Jorku też będzie tętniła życiem. Jest taki czas, że zainteresowanie historią okazują nie tylko Polacy żyjący w kraju. To nasza odpowiedź na ten czas - podkreślił.

Zdaniem prezesa IPN jest "bardzo duże zapotrzebowanie na ofertę, którą przez 17 lat swojej działalności wypracował Instytut Pamięci Narodowe". - Co kwartał nasi archiwiści jeżdżą do archiwów zagranicznych, co kwartał pracownicy Biura Edukacji prezentują nasze książki, nasze wystawy w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy obecni w Stanach, a Przystanek będzie tylko stałym miejscem naszych spotkań. Raz na kwartał będą tam przyjeżdżać nasi pracownicy, by spotykać się z nauczycielami pracującymi w polskich szkołach, z uczniami, aby dzielić się naszym doświadczeniem, a jednocześnie pokazywać nasz dorobek - zapowiedział.

Działalność Przystanku "Historia" zainauguruje wykład na temat operacji polskiej NKWD z 1937 roku, czyli - jak podkreślił Szarek - "praktycznie niefunkcjonującego w świadomości społecznej ludobójstwa na co najmniej tysiącach naszych rodaków, którzy pozostali w Związku Sowieckim po podpisaniu traktatu ryskiego". Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja dokumentów dotyczących tej zbrodni, przechowywanych w Archiwum IPN. Zaprezentowane zostanie także utworzone w maju tego roku Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej, a także nowy multimedialny projekt Instytutu – Archiwum Pełne Pamięci.

Prócz tego w programie Przystanku znajdą się pokazy filmów, spotkania autorskie, projekcje filmów.

Inauguracja działalności placówki odbędzie się w Konsulacie Generalnym RP, przed uroczystym otwarciem zaplanowano m.in. konferencję prasową z udziałem prezesa IPN i Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Macieja Golubiewskiego.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej