Minister edukacji apeluje do dyrektorów szkół ws. bezpiecznych wakacji

Szefowa MEN Anna Zalewska zaapelowała do dyrektorów szkół, by rozmawiali z uczniami, w jaki sposób bezpiecznie zachowywać się na wakacjach. Poprosiła też Rzecznika Praw Dziecka, by podczas wakacji wzmocnił prowadzony przez siebie telefon zaufania.

2017-06-12, 12:08

Minister edukacji apeluje do dyrektorów szkół ws. bezpiecznych wakacji

Posłuchaj

Wszyscy uczniowie przed wakacjami powinni odbyć zajęcia w szkole na temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. O szczegółach - Bożena Falkowska (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister edukacji narodowej poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej, że wysyła dwa listy w sprawie bezpiecznych wakacji: do dyrektorów szkół i Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.


Jak powiedziała, pierwszy list jest skierowany do dyrektorów szkół. - Zwracam się z prośbą o zorganizowanie zajęć w dowolnej formie - czy to poprzez zaproszenie gościa, dzielnicowego opiekuna (Komenda Główna jest z nami, współpracuje z nami) - czy też "pogadanki", po to, aby uczniowie, mam nadzieję, że będą skupieni, że będą notować, zapisywać to, co nauczyciele do nich mówią - powiedziała. - Prosimy, aby zapoznali się po pierwsze z poradnikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej, ale również ze wszystkimi telefonami, informacjami, dotyczącymi bezpiecznych wakacji - zaznaczyła Zalewska.

Źródło: TVP Info

W liście przypomniano, że rodzice mogą sprawdzić organizatora wyjazdu w specjalnej internetowej bazie prowadzonej przez MEN www.wypoczynek.men.gov.pl Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych zorganizowanych rodzajach wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Rodzice mogą za jej pomocą sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty. Organizator ma obowiązek zrobić to na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku; w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą na 14 dni przed.


W bazie są na bieżąco publikowane informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Umożliwia ona także zgłaszanie uwag (wpływają bezpośrednio na skrzynkę MEN). W sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych informację o nich można także zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom (straży pożarnej, inspekcji sanitarnej, policji).

Dodatkowo na stronie umieszczono "Poradnik bezpiecznego wypoczynku". MEN zachęca szkoły, aby został on udostępniony dzieciom, rodzicom i opiekunom.

REKLAMA

Minister zwraca sie do Rzecznika Praw Dziecka o zaangażowanie

Drugi list minister edukacji narodowej skierowała do Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. - Bardzo go proszę o osobiste zaangażowanie i wzmocnienie służb sił do obsługi całodobowej telefonu zaufania - przypominam: to telefon 812 12 12 - powiedziała. - Bardzo nam zależy na tym, aby ten telefon stał się przyjacielem dzieci i młodzieży - podkreśliła.

- Wszyscy znają numer telefonu Rzecznika Praw Dziecka. Dlatego właśnie z nim chcę rozmawiać, dlatego chcę go prosić, żeby swój telefon maksymalnie wykorzystał - powiedziała Zalewska. Mówiła, że zależy jej na tym, by był to "całodobowy dyżur psychologów, pedagogów, właśnie w czasie wakacji".

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka to bezpłatna telefoniczna linia interwencyjna dla dzieci i młodzieży. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 20.00 lub w dni wolne od pracy, może przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia roboczego.

Specyfiką Dziecięcego Telefonu Zaufania jest jego dwoisty charakter: z jednej strony jest to telefon zaufania, z drugiej pełni on również funkcję telefonu interwencyjnego.

Psycholodzy, pedagodzy, prawnicy udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Pod numer interwencyjny osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.

dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej