Szczyt Trójmorza przeniesiony do Warszawy. Udział weźmie Donald Trump
Szczyt państw Trójmorza odbędzie się w lipcu w Warszawie; według wszelkich zapowiedzi ze strony Białego Domu jego gościem będzie prezydent USA Donald Trump - poinformował we wtorek w Zagrzebiu prezydent Andrzej Duda.
2017-06-13, 13:40
Posłuchaj
Oficjalna część wizyty głowy państwa polskiego w Chorwacji rozpoczęła się od uroczystego powitania polskiej Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy przez prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović z małżonkiem.
Potem Andrzej Duda spotkał się z prezydent Chorwacji "w cztery oczy", a następnie zaczęły się rozmowy plenarne delegacji obu krajów. Głównym tematem były kwestie związane z inicjatywą Trójmorza - współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej m.in. w obszarach energetyki, transportu i gospodarki.
W Zagrzebiu prezydent Andrzej Duda poinformował, że szczyt odbędzie się w Warszawie. To właśnie Polska i Chorwacja będą gospodarzami tego spotkania.
REKLAMA
- Pierwotny plan był taki, że szczyt będzie się odbywał we Wrocławiu, ale z uwagi na to, że okoliczności się zmieniły, jesteśmy zmuszeni, ze względów logistycznych i ze względów bezpieczeństwa przenieść ten szczyt państw Trójmorza do Warszawy - zaznaczył Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.
Wspólny sukces
Prezydent dodał, że według wszelkich zapowiedzi ze strony Białego Domu, w szczycie weźmie udział prezydent Trump. - Chciałem powiedzieć, pani prezydent, że jest to nasz wielki, wspólny sukces. Bo chcę bardzo mocno podkreślić, że oczywiście pan prezydent Donald Trump otrzymał ode mnie dwukrotne zaproszenie - jedno zaproszenie formalne, ale też zapraszałem pana prezydenta ustnie, w rozmowach, które odbyliśmy - mówił Duda.
Zwrócił uwagę, że również Kolinda Grabar-Kitarović, czując się współgospodarzem szczytu Trójmorza, zapraszała Trumpa i "poczyniła wiele starań w tym kierunku, żeby prezydent Donald Trump spotkał się w ramach inicjatywy Trójmorza z państwami Europy środkowej". - I rzeczywiście wszystko wskazuje na to, że te nasze starania, pani prezydent, będą uwieńczone sukcesem. Ogromnie za to dziękuję - podkreślił Duda.
Prezydent dziękował też Kolindzie Grabar-Kitarović za niedawne poparcie polskiej kandydatury w głosowaniu na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. - Ogromnie za to, pani prezydent, dziękuję, bo był to świetny wynik, najwyższe poparcie. Przyznam się, że nawet nie spodziewaliśmy się, ze tak wysokie poparcie otrzymamy, że (...) w tak wielu państwach przychylnie będzie odbierana ta kandydatura Polski - zaznaczył prezydent.
REKLAMA
Europa jednej prędkości
Na wspólnej konferencji z Dudą chorwacka prezydent podkreśliła, że Polskę i Chorwację łączy wspólna przyszłość w UE. - I Polska, i Chorwacja stoją na stanowisku, że Europa powinna być Europą jednej prędkości (...), a nie Europą kilku prędkości, kilku warstw - zaznaczyła Grabar-Kitarović.
Jak dodała, to kraje członkowskie powinny decydować o przyszłości Unii. - I powinien być to projekt, który przyczynia się do rozwoju naszych gospodarek, naszych społeczeństw - podkreśliła. Prezydent Chorwacji zwróciła też uwagę, że Polska i Chorwacja przyczyniają się do wzrostu PKB w UE, stabilności kontynentu europejskiego, o sile europejskiej gospodarki i o konkurencyjności UE.
Zacieśnienie relacji
Tematem rozmów z Dudą - relacjonowała - była również współpraca w zakresie obronności. Zwróciła w tym kontekście uwagę, że Chorwacja bierze udział "we wszystkich ćwiczeniach odbywających się na terytorium Polski". - Również pozostajemy zgodni, jeżeli chodzi o art. 5 i jeżeli chodzi o solidarność w Europie w ramach UE i NATO, i również podzielamy obawy o stabilność naszych sąsiedztw - dodała Grabar-Kitarović.
REKLAMA
Jak zaznaczyła, Chorwacji zależy na zacieśnieniu relacji i połączeń gospodarczych z Polską, m.in. zwiększeniu skali polskich inwestycji w jej kraju. Prezydent zwróciła uwagę, że Polska znajduje się na szóstym miejscu, jeśli chodzi o wartość chorwackich inwestycji zagranicznych, a Chorwacja jest na 26. miejscu jeśli chodzi o inwestycje polskie. Chorwacka prezydent dodała, że liczy, iż przyczynią się do tego m.in. inwestycje w porcie Rijeka oraz współpraca w dziedzinie energetyki.
Rozwój regionu
Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem, że inicjatywa Trójmorza, czyli krajów leżących między Morzem Bałtyckim, Czarnym i Adriatykiem, ma pomóc w rozwoju tego regionu Europy.
- To symbolicznie pokazuje, że pomiędzy tymi trzema morzami powinna istnieć jedność i spójność infrastrukturalna, także pewnego pomysłu rozwojowego. Ta część pomiędzy trzema morzami to jest dzisiaj ta część Unii Europejskiej, która rozwija się najszybciej, także dlatego, że nadrabia pewne braki rozwojowe, deficyty z przeszłości - dodaje Szczerski.
REKLAMA
O pomyśle Trójmorza, ale także o wzajemnych relacjach prezydent Andrzej Duda będzie też w Zagrzebiu rozmawiał z chorwackim premierem i przewodniczącym parlamentu.
W czasie wizyty w Zagrzebiu Andrzej Duda spotka się też z mieszkającymi w Chorwacji Polakami. Według chorwackich szacunków, w całym kraju jest około 2300 osób polskiego pochodzenia, z czego niecały tysiąc ma polskie obywatelstwo.
fc
REKLAMA
REKLAMA