35. rocznica powstania Solidarności Walczącej. Odznaczenia dla działaczy
Walczyliśmy o niepodległość i byliśmy gotowi na wszystko - mówią odznaczeni dziś we Wrocławiu działacze Solidarności Walczącej. Z okazji 35-lecia organizacji w Narodowym Forum Muzyki spotkali się dawni członkowie SW.
2017-06-17, 18:57
Posłuchaj
Wśród odznaczonych jest Krzysztof Szpala, który w organizacji był od początku. Mówił, że w przeszłości chciał zostać żołnierzem ale został przydzielony do kolportażu książek i prasy podziemnej.
- Dziś możemy cieszyć się wolną Polską, ale musimy wrócić do solidarności międzyludzkiej - mówił po uroczystości założyciel Solidarności Walczącej poseł Kornel Morawiecki. Jego zdaniem stan wojenny, Okrągły Stół i ostatnie lata doprowadziły do zgubienia ideałów Solidarności.
Rocznicowe obchody o 16.00 przeniosły się do wrocławskiego Centrum Historii Zajezdnia.
Solidarność Walcząca
Powiązany Artykuł

Historia w portalu PolskieRadio.pl
Solidarność Walcząca została utworzona w czerwcu 1982 roku przez Kornela Morawieckiego, dziś posła i marszałka seniora Sejmu (VIII kadencji).
Wywodziła się z Solidarności i powstała w konsekwencji jej zdelegalizowania przez komunistyczne władze oraz wprowadzenia stanu wojennego. Przyjęła bezkompromisową linię polityczną, za cel stawiając sobie całkowite odsunięcie od władzy komunistów i przywrócenie Polsce niepodległości.
REKLAMA
9 czerwca we Wrocławiu ukazał się pierwszy numer wydawanego przez organizację pisma, noszący datę 13 czerwca. Nawoływano w nim do udziału w tym dniu - dokładnie pół roku po wprowadzeniu stanu wojennego - w manifestacji we Wrocławiu.
Odzew był jak na owe czasy ogromny. Na ulice Wrocławia wyszły tysiące mieszkańców miasta. Kolejne manifestacje odbyły się 26 czerwca i 31 sierpnia.
Powiązany Artykuł

Historia - serwisy specjalne Polskiego Radia
Solidarność Walcząca realizowała swoje cele nie tylko poprzez masowe demonstracje uliczne, ale też przez tworzenie konspiracyjnej struktury wydawniczej i działalność radiową. Od 1982, początkowo tylko we Wrocławiu, emitowano audycje radia Solidarność Walcząca.
Szybki rozwój organizacji oraz powstawanie kolejnych oddziałów w największych polskich miastach spowodowały, że Służba Bezpieczeństwa uznała Solidarność Walczącą za zagrożenie dla systemu. Ogólnokrajowemu rozpracowaniu organizacji nadano kryptonim "Ośmiornica".
Pomimo zaangażowania dużych sił i środków bezpiece nie udało się sparaliżować organizacji i do końca pozostała ona w niewielkim stopniu zinfiltrowana. Zawdzięczała to intensywnym i zaawansowanym działaniom kontrwywiadowczym oraz specyficznej strukturze nazywanej przez twórców fraktalem lub glonem. Opierała się ona na decentralizacji i wymienności funkcji.
REKLAMA
W przełomowym roku 1989 Solidarność Walcząca była przeciwna rozmowom z komunistyczną władzą i porozumieniu zawartemu przy Okrągłym Stole. W 1990 roku osoby skupione wokół Solidarności Walczącej założyły Partię Wolności. Kornel Morawiecki był jej kandydatem na prezydenta, nie zebrał jednak wymaganych 100 tys. podpisów.
Formalnie Solidarność Walcząca przestała istnieć w 1992 roku. W 2007 roku powstało Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, które jest organizatorem I Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Solidarność Walcząca 1982-1990".
kk/pp
REKLAMA