Minister edukacji podziękowała za wdrażanie reformy

Nawet ci, którzy nie zgadzali się z założeniami reformy sprawnie przekształcili szkoły. Nie udałoby się to, gdyby nie wszyscy wojewodowie, kuratorzy, samorządowcy, dyrektorzy i nauczyciele. Składam im wielkie podziękowania – powiedziała minister edukacji Anna Zalewska.

2017-06-23, 16:05

Minister edukacji podziękowała za wdrażanie reformy

Posłuchaj

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska o wdrażaniu reformy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szefowa MEN w piątek na konferencji prasowej we Wrocławiu podsumowała dotychczasowe prace przy wdrażaniu reformy oświaty i podkreśliła, że rok 2017 jest okresem dużych zmian, ale chodziło o to, by było to "ewolucyjne przejście poprzez przekształcanie gimnazjów w 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i szkoły branżowe".

- Nie udałoby się dotrzymać wszystkich terminów, przeprowadzić tych wszystkich przygotowań, gdy nie wszyscy wojewodowie, kuratorzy, samorządowcy, dyrektorzy i nauczyciele. Składam im wielkie podziękowania. Nawet ci, którzy nie zgadzali się z założeniami reformy sprawnie przekształcili szkoły – powiedziała Zalewska.

Podkreśliła, że nie uchybiono żadnemu terminowi, choć "cały czas można było słyszeć, że jest inaczej".

REKLAMA

Dodała, że Polsce dzięki wojewodom i kuratorom odbyło się 1500 spotkań w związku z pracą nad prawem oświatowym, które służyły wysłuchaniu głosów rodziców, pracowników oświaty oraz "inwentaryzacji wszystkich placówek oświatowych w Polsce".

- Wojewodowie i kuratorzy byli tam, gdzie byli potrzebni. Nie tam, gdzie nie było kłopotów, tylko tam, gdzie trzeba było dyskutować, szukać kompromisu i znajdować najlepsze rozwiązania – mówiła Zalewska.

Minister podkreśliła, że na ponad 2 tys. samodzielnych gimnazjów zostanie wygaszonych tylko 6 procent z nich oraz że kończą się już szkolenia nauczycieli z nowej podstawy programowej.

- Po raz pierwszy w historii w subwencji oświatowej znalazły się pieniądze dla 6-latków nie tylko w przedszkolach, ale również rodzice nie zapłacą, gdy będzie on na rocznym przygotowaniu w szkole – powiedziała szefowa MEN.

REKLAMA

Poinformowała, że 600 samorządów złożyły wnioski o pieniądze na przystosowanie i wyposażenie placówek m.in. zakup mebli, budowę sanitariatów i wszystkie zostały zaakceptowane. Przeznaczono na to 170 mln zł z rezerwy, ale w sumie do rozdysponowania jest 300 mln zł.

Minister podkreśliła, że na stronach MEN znajduje się adresowany do wychowawców i nauczycieli poradnik, jak spędzić bezpiecznie wakacje.

- Podaliśmy tam telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka i poprosiliśmy jego biuro, by ten telefon był czynny całodobowo i dostępny dla dzieci – mówiła Zalewska.

Internet dla szkół

Szefowa MEN zapowiedziała, że do końca roku przygotowana zostanie ustawa o szerokopasmowym dostępie do internetu dla wszystkich szkół, która ma być zrealizowana do końca 2019 r.

REKLAMA

- Rada Ministrów podjęła już taką decyzję o przygotowaniu tej ustawy. Nazwaliśmy ten projekt "100mega na 100-lecie Rzeczpospolitej Polskiej". Pracujemy z minister Streżyńską nad tym i jesteśmy już blisko takiego rozwiązania, by internet dla szkół był przez 10 lat darmowy – powiedziała Zalewska.

Niż demograficzny i zatrudnienie nauczycieli

Minister pytana o sugerowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego masowe zwolnienia wśród nauczycieli powiedziała, że w październiku dane z Systemu Informacji Oświatowej pozwolą wiarygodnie ocenić ruchy kadrowe.

Dodała, że w związku ze wzrostem o ok. 5 tys. liczby oddziałów szkolnych szacuje się, że liczba etatów nauczycieli w ciągu dwóch najbliższych lat wzrośnie o ponad 6,2 tys.

- Jednocześnie w następnym roku szkolnym do ramowego planu nauczania dochodzi jedna godzina, a to jest tysiąc sto nowych etatów. W następnym roku szkolnym dochodzą cztery godziny, a to jest 4 tys. czterysta dodatkowych miejsc pracy – powiedziała Zalewska.

REKLAMA

Oceniła, że ta reforma oświaty to "od 2005 r. pierwsze zauważenie dramatycznego niżu demograficznego". - W 2005 r. mieliśmy ponad 7 mln uczniów, a teraz 5 mln. Proszę zauważyć, że to jest właśnie wychodzenie naprzeciw tym zmianom i ratowanie etatów nauczycielskich – powiedziała szefowa MEN.

PAP/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej