more_horiz
Wiadomości

UNESCO: pierwszy angolski zabytek na liście Światowego Dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 11:11
Miasto M'banza-Kongo, pozostałość po przedkolonialnej kulturze Królestwa Kongo, zostało w sobotę wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Mbanza-Kongo
M'banza-KongoFoto: UNESCO Twitter/INPC/Joost De Raeymaeker

To pierwsze zabytek Angoli, który znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Decyzja ucieszyła delegację tego kraju obecną na sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Na sali obrad rozległy się brawa, powiewały też flagi tego kraju, a w holu ICE Kraków delegaci długo tańczyli i śpiewali.

Minister kultury Angoli Carolina Cerqueira podziękowała prezydentowi tego kraju Jose Eduardo dos Santosowi, a także Africa Heritage Fund, ICOMOS i Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO za wsparcie.

Jak podkreśliła, Angola ma wiele innych cennych obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego i będzie kontynuować działania, by udowodnić ich wyjątkową wartość.

- Dzięki wpisaniu M'banza-Kongo będziemy w stanie chronić nasze historyczne dziedzictwo dla całej społeczności tego regionu - Kongo i Gabonu. To pomoże promować pokój między społecznościami - powiedziała Cerqueira.

M'banza-Kongo

M'banza-Kongo było stolicą Królestwa Kongo, które rozpościerało się na terenach dzisiejszej Angoli oraz Demokratycznej Republiki Kongo na długo przed przybyciem portugalskich kolonialistów.

Zdaniem historyków Królestwo Kongo powstało na przełomie XIII i XIV wieku w dolnym biegu rzeki o tej samej nazwie. Szczyt swojego rozwoju osiągnęło na przełomie XV i XVI wieku.

Afrykańskie królestwo, nękane najazdami przez różne afrykańskie plemiona oraz rozdzierane wewnętrznymi konfliktami, w kolejnych wiekach popadło w zależność od Portugalii. Przez kilka wieków czerpało znaczne zyski ze sprzedaży niewolników, którzy z Czarnego Lądu trafiali głównie do Brazylii.

Niepodległość zyskało w 1975 roku, w następstwie wojny Angolczyków przeciwko kolonizatorom.

Kandydatura usytuowanego w Angoli miasta M'banza-Kongo bazuje na odkryciach archeologicznych zapoczątkowanych po II wojnie światowej. Pozwoliły one zdobyć większą wiedzę o legendarnym afrykańskim królestwie sprzed czasów kolonialnych.

W liczącym dziś 174 tys. mieszkańców M'banza-Kongo znajdują się liczne zabytki Królestwa Kongo, m.in. groby władców, ruiny siedziby monarchów, a także pierwszego kościoła.

W 1992 roku M'banza-Kongo odwiedził papież Jan Paweł II podczas swojej podróży apostolskiej do Angoli. Głównym celem jego wizyty w tym mieście była wybudowana w 1549 roku z inicjatywy portugalskich kapucynów katedra Świętego Zbawiciela.

kk

Zobacz więcej na temat: UNESCO Angola Afryka POLSKA

Zobacz także

Zobacz także