Senacka komisja przyjęła nowelę o KRS bez poprawek

2017-07-13, 21:25

Senacka komisja przyjęła nowelę o KRS bez poprawek
Posiedzenie senackiej Komisji Praworządności, Praw Człowieka i Petycji, po tym jak salę opuścili senatorowie PO. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji przyjęła bez poprawek nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wcześniej odrzuciła wniosek senatora Platformy Obywatelskiej Jan Rulewskiego o odrzucenie jej w całości.

W środę nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa uchwalił Sejm. Za przyjęciem noweli - przygotowanej przez resort sprawiedliwości - opowiedziało się 227 posłów: 224 posłów Prawa i Sprawiedliwości, dwóch z koła Wolni i Solidarni (Kornel Morawiecki i Małgorzata Zwiercan) oraz jeden niezrzeszony (Jan Klawiter).

Przeciw projektowi było pięciu posłów  - dwóch z Platformy Obywatelskiej (Artur Dunin i Tomasz Głogowski) oraz trzech z koła Republikanie (Magdalena Błeńska, Małgorzata Janowska i Anna Siarkowska). Nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu wzięło w sumie udział 232 posłów, czyli niewiele powyżej dopuszczalnego kworum.

Krajowa Rada Sądownictwa, konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, składa się z 25 członków - 15 sędziów do KRS wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich. Należą też do niej z urzędu I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości, a także czterech posłów i dwóch senatorów oraz przedstawiciel prezydenta.

Głównym zadaniem KRS jest opiniowanie kandydatów na sędziów (oraz do awansu do sądu wyższego szczebla) i przedstawianie ich do powołania prezydentowi.

Nowela przewiduje m.in. powstanie w Krajowej Radzie Sądownictwa dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej członków: zarówno 15 sędziów, jak i sześciu parlamentarzystów. Nowi członkowie KRS-sędziowie byliby wybrani na wspólną 4-letnią kadencję (tylko raz można byłoby być wybranym do KRS ponownie).

Kandydatów na członków KRS-sędziów marszałkowi Sejmu zgłaszałoby prezydium Sejmu lub co najmniej 50 posłów. Mogą oni wybierać kandydatów wyłącznie spośród sędziów zarekomendowanych przez środowiska prawnicze. Prawo do tego miałyby stowarzyszenia sędziów lub prokuratorów, grupy co najmniej 25 sędziów lub prokuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych i Krajowa Rada Notarialna.

W skład Pierwszego Zgromadzenia KRS mieliby wejść: I prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugie Zgromadzenie ma utworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli, wybieranych przez Sejm.

Według noweli, jeżeli obie izby będą miały różne opinie o kandydacie na sędziego, wówczas ta, która wydała o nim opinię pozytywną, może wnioskować o decyzję Rady w pełnym składzie. Wówczas za kandydatem musiałoby się opowiedzieć 2/3 składu całej Rady.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości, wybór sędziów-członków Rady przez Sejm ma zobiektywizować tryb wyboru kandydatów, bo dotychczas decydowały o tym "w praktyce sędziowskie elity". Resort zwracał też uwagę, że podobne rozwiązania "z powodzeniem funkcjonują w Europie". Projekt spotkał się z krytyką opozycji i środowisk sędziowskich.

kk

Polecane

Wróć do strony głównej