Jak wpływa na nas zaćmienie Księżyca? Odpowiedź ekspertów
Co jakiś czas mamy szansę na obserwację wyjątkowego astronomicznego zjawiska – zaćmienia Księżyca. Czy ma ono jakiś wpływ na nasz organizm?
2018-07-27, 10:30
O co tutaj chodzi?
Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne powstające wtedy, gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i gdy Księżyc ''wejdzie'' w stożek cienia Ziemi.
Stożek cienia całkowitego to miejsce geometryczne tych punktów znajdujących się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, z których Słońce jest całkowicie niewidoczne, natomiast stożek półcienia to miejsce geometryczne tych punktów, z których tylko część Słońca jest widoczna, a część zasłonięta przez Ziemię.
Jeżeli Księżyc, który krąży dookoła Ziemi, znajduje się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi, to promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni, a zatem cała jego powierzchnia jest ciemna i mówimy, ze trwa wtedy całkowite zaćmienie Księżyca. Gdy chociaż fragment Księżyca znajduje się poza stożkiem cienia całkowitego Ziemi i jednocześnie znajduje się w obszarze stożka półcienia, wówczas trwa zaćmienie częściowe.
Foto: Fot. MesserWoland/C.C.3.0/Wikimedia
Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca.
A – Słońce
B – Ziemia
C – Księżyc
D – stożek półcienia
E – stożek cienia całkowitego
B – Ziemia
C – Księżyc
D – stożek półcienia
E – stożek cienia całkowitego
Czas niepokoju?
Wiele osób twierdzi, że to, co dzieje się na niebie ma ścisły związek z naszym samopoczuciem, a niektóre źródła podają, że 2–3 dni przed i po pełni dochodzi do zwiększonej liczby wypadków drogowych, ataków serca, a także nasilenia się zaburzeń psychicznych i nerwowych. Inne statystyki podają też, że w tym czasie zwiększa się liczba gwałtów i morderstw. Ile w tym prawdy? Okazuje się, że… zero. Dziennikarz naukowy i popularyzator astronomii, Karol Wójciki podkreśla, że zaćmienie Księżyca nie ma żadnego wpływu na organizm człowieka i to, co robi, podobnie jak pełnia - Owszem, obecność Ciała Niebieskiego pomagała kiedyś rybakom i rolnikom w ustalali terminów połowów, siewów i zbiorów, ale wynika to z tego, że w czasie pełni jest po prostu jasno i ułatwia to wykonywanie czynności po zachodzie Słońca – dodaje Wójcicki. Podobne zdanie ma Tomasz Rożek, fizyk, dziennikarz naukowy – Faktem jest, że Księżyc wpływa na naszą planetę, na przypływy i odpływy, stabilizuje poziom wód w oceanach, daje nam światło w nocy – to naturalny element świata. Nie ma jednak dowodów naukowych, że zaćmienie czy pełnia miałyby jakikolwiek związek z tragicznymi wydarzeniami lub z naszym samopoczuciem – dodaje dziennikarz.
REKLAMA
Faktem jest, że Księżyc wpływa na naszą planetę, na przypływy i odpływy, stabilizuje poziom wód w oceanach, daje nam światło w nocy – to naturalny element świata Tomasz Rożek
Pełnia a bezsenność
Wiele źródeł, powołując się nawet na badania naukowców, podaje, że światło Księżyca warunkuje dobry sen, dlatego w czasie pełni wiele osób cierpi na bezsenność. Karol Wójcicki tłumaczy, że ewentualne problemy z zasypianiem mogą wynikać jedynie z tego, że w czasie pełni Księżyc bardzo mocno świeci. – Człowiek potrzebuje w nocy naturalnej ciemności. Komuś, kto ma okna skierowane na południe, może być trudniej zasnąć z powodu jasnego i intensywnego światła – dodaje. Tomasz Rożek w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl zdradził, że podczas prowadzenia programów popularyzujących naukę, często badał problem bezsenności i nie raz zadawał pytania ekspertom, czy Księżyc wpływa na nasz sen – Wszyscy odpowiadali zgodnie, że jest to nie do udowodnienia i że nie ma takich statystyk, które by to potwierdzały - wyjaśnia dziennikarz.
Siła wiary
Informacje o negatywnych wydarzeniach związanych z fazami księżyca i różnego rodzaju dolegliwościach, które rzekomo występują w tym czasie u ludzi Tomasz Rożek nazywa szukaniem wytłumaczenia. – Jeśli długo sobie coś powtarzamy, sami zaczynamy w to wierzyć. A gdy jeszcze potwierdzi to mama i podadzą to media, tym łatwiej będzie nam znaleźć własną przyczynę złego samopoczucia, stresu i bólów. To tak, jakbyśmy zaczęli wierzyć w to, że od zielonego drzewa boli nas ząb – śmieje się fizyk.
Co możemy zauważyć na powierzchni Księżyca?
REKLAMA
X-news Miejsce lądowania Apollo na Księżycu z bliska
Aleksandra Rybińska
REKLAMA
REKLAMA