Delegacja z Korei Północnej odwiedziła Polskę na zaproszenie IPN

2017-08-08, 19:02

Delegacja z Korei Północnej odwiedziła Polskę na zaproszenie IPN
Wizyta przedstawicieli koreańskiej organizacji obrońców praw człowieka w Panteonie - Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Foto: PAP/Leszek Szymański

"Łączka" na Wojskowych Powązkach, Archiwum IPN i Muzeum Auschwitz-Birkenau to niektóre z miejsc, jakie odwiedząją przedstawiciele Obywatelskiej Wspólnoty Obrony Praw Człowieka w Korei Północnej. Przyjechali do Polski na zaproszenie Instytutu Pamięci Narodowej.

- Celem takich spotkań jest przede wszystkim wymiana doświadczeń. IPN jest instytucją, która może podzielić się swoim dorobkiem w wielu aspektach, które interesują organizację koreańską. Chodzi przede wszystkim o poszukiwania i identyfikację szczątków ofiar zbrodni. Dzisiaj mieliśmy spotkanie dotyczące prac na "Łączce". Na jej przykładzie przedstawiliśmy naszym gościom dorobek IPN, a jednocześnie państwa polskiego w tym zakresie. Byli tym bardzo zainteresowani, choć zdają sobie sprawę, że jest to w ich przypadku działanie do wykonania w nieokreślonej przyszłości - opowiadała we wtorek zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Anna Szeląg.

Przedstawiciele IPN zapoznają koreańskich gości także z działalnością Archiwum, zarówno ze zbiorami, jak specyfiką pracy. - Delegacja zwiedzi również kilka najważniejszych muzeów w Warszawie, ale nie tylko. Bo oprócz Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Katyńskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, nasi goście odwiedzą były niemiecki obóz zagłady w Auschwitz-Birkenau i Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Myślę, że będą mieli okazję do zapoznania się z dorobkiem Polski, jeśli chodzi o upamiętnianie zbrodni, które zostały popełnione na naszym narodzie - mówiła Szeląg.

W skład kilkuosobowej delegacji w większości wchodzą studenci, którzy są przedstawicielami Obywatelskiej Wspólnoty Obrony Praw Człowieka w Korei Północnej. - Na czele stoi prof. Jeachun Won, były prokurator, specjalista prawa międzynarodowego, który również prowadzi działalność badawczą i doradczą zarówno w USA, jak w Korei Południowej. Był bardzo zainteresowany metodyką prac poszukiwawczych i identyfikacyjnych - wyjaśniła zastępca dyrektora.

- Ci studenci, którzy są przedstawicielami tej organizacji to osoby "przesiedlone" z Korei Północnej do Południowej, więc są osobiście dotknięci tym, co dzieje się w ramach tamtejszej dyktatury. Byli bardzo zainteresowani również sposobem prowadzenia prac ekshumacyjnych. Kiedy zobaczyli zdjęcia szczątków odnajdywanych na "Łączce" zadawali mnóstwo pytań. Widać, że ich to bardzo interesuje. Zdają sobie sprawę, że u nich te działania nie są jeszcze możliwe do podjęcia, a jeżeli kiedykolwiek będą, to będzie to bardzo trudne, ponieważ tam ofiary liczone są w tej chwili już w milionach - powiedziała Szeląg.

Jak zaznaczyła, to nie jest pierwsza tego typu wizyta w IPN. - Jednym z naszych celów jest propagowanie tego, co robimy jako Instytut, za granicą, ale także wymiana doświadczeń z podobnymi instytucjami w Polsce. Jeśli chodzi o prace poszukiwawcze kilkakrotnie spotykaliśmy się z delegacją z Gruzji, zarówno oni gościli u nas, jak i przedstawiciele IPN z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem na czele byli w Gruzji, gdzie były nawet podjęte próby prac poszukiwawczych. Gruzja przymierza się do rozpoczęcia tego projektu i my jesteśmy tu dla nich pewnym wzorem - podkreśliła.

- W całej Europie jesteśmy jedynym krajem, który na taką skalę prowadzi prace poszukiwawcze ofiar komunizmu z lat 40. i 50. Z tego co wiem także Czesi są zainteresowani tym, co robimy w zakresie poszukiwań i identyfikacji. Więc to są bardzo cenne spotkania. Widać było wielkie przejęcie na twarzach naszych koreańskich gości i myślę, że na długo zostanie im w pamięci obraz "Łączki" zwłaszcza zdjęć ukazujących prace. Zaproszono nas również do Korei, mam nadzieję, że kiedyś taka rewizyta będzie możliwa - dodała zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Wizyta koreańskiej delegacji ma potrwać do 13 sierpnia.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej