Pielgrzymkowy fenomen. Tysiące w drodze na Jasną Górę

W najbliższych dniach do Częstochowy dotrą pielgrzymki niemal z całej Polski m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Szczecina, Koszalina, Białegostoku, Kielc, Sandomierza i Lublina. Pielgrzymi dotrą przed 15 sierpnia, by wziąć udział we wtorkowych obchodach uroczystości Wniebowzięcia NMP.

2017-08-11, 19:36

Pielgrzymkowy fenomen. Tysiące w drodze na Jasną Górę

W sierpniu odbywa się najwięcej pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Co roku tylko w tym miesiącu do jednego z najważniejszych polskich sanktuariów zmierza ponad 40 pielgrzymek pieszych. Łącznie pątnicy pokonują ponad 15 tys. kilometrów.

- W pielgrzymce może wziąć udział każdy. Idą z nami rodziny z małymi dziećmi, młodzież i osoby starsze. Ważny jest tylko motyw wiary - to nie jest zwykła wycieczka ani przemarsz turystyczny – mówi kierownik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę o. Marek Tomczyk. Pielgrzymi wyruszyli po raz 306 – to najstarsza paulińska wędrówka do jasnogórskiego sanktuarium. Ojciec Tomczyk dodaje, że w poprzednich latach w pielgrzymce uczestniczyło ok. 6 tys. osób - w tym roku organizatorzy przewidują podobną liczbę. Uczestnicy są podzieleni na grupy, których jest 23 - każda o innym profilu. - Są grupy, w których dominują rodziny z dziećmi, osoby starsze, młodzież, studenci, grupy z konkretnych parafii - jest cała mozaika – wyjaśnia o. Tomczyk.

Jak mówi, każdy dzień na pielgrzymce jest inny, ale pewne elementy są stałe. - Wstajemy bardzo wcześnie rano, czasami o czwartej, czasem o piątej - to zależy od długości trasy przewidzianej na konkretny dzień. Centralnym punktem dnia jest poranna msza św. polowa, odprawiana na placu, na łące, czasem w lesie. Codziennie są też stałe punkty: medytacja Pisma Świętego, różaniec, droga krzyżowa, godzinki do Matki Bożej. Ważnym punktem są tematyczne konferencje, nawiązujące do hasła tegorocznej pielgrzymki – "Maryja naszą Królową" – wyjaśnia paulin.

REKLAMA

Historia pielgrzymkowych szlaków

Najstarsza pielgrzymka, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 roku z Gliwic do Częstochowy. Wędrówka była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Według przekazów miejskich, Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki.

80 mieszczan wyruszyło z pielgrzymką do Częstochowy po cudownym ocaleniu miasta. W sanktuarium 29 września 1626 roku umieścili sztandar z wizerunkiem Maryi. Mieszkańcy Gliwic złożyli w kościele parafialnym ślubowanie, że co roku będą odbywać pielgrzymkę.

Na szlak, by dotrzeć na Jasną Górę, wyruszano jednak znacznie wcześniej. Zdaniem historyków badając początki ruchu pielgrzymkowego, sięgnąć trzeba do początków istnienia klasztoru. Duże zorganizowane grupy przybywają na szczyt od XV wieku. Pierwsza pielgrzymka piesza miała dotrzeć do sanktuarium w 1434 r. Wtedy to, po odrestaurowaniu Obrazu Matki Bożej zniszczonego po rabunkowym napadzie na klasztor, w uroczystej procesji przeniesiono Ikonę z Krakowa do Częstochowy.

REKLAMA

Pielgrzymi z całej Polski

Według danych zebranych przez biuro prasowe Jasnej Góry, które każdego roku publikuje pielgrzymkowe statystyki, sanktuarium w 2016 roku odwiedziło około 4 mln 500 tys. pielgrzymów. Wśród nich były 122 tysiące osób, które wędrowały w 246 pielgrzymkach pieszych. Dane statystyczne pokazują, że ilość pieszych pielgrzymów spada, rośnie natomiast grupa chętnych na podróż do sanktuarium autem lub autokarem.

Na Jasną Górę wiedzie ponad 55 pieszych szlaków pielgrzymkowych. W sumie liczą one ponad 15 tys. kilometrów. Najdłuższe trasy pokonują pielgrzymi z Pomorza zachodniego i z Warmii – 500-600 kilometrów. Większość pielgrzymek diecezjalnych wędruje zróżnicowanymi trasami, w grupach, aby w Częstochowie połączyć się w jedną pielgrzymkę.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że w mediach społecznościowych trwa akcja #PolskaPielgrzymuje. - Pielgrzymi zamieszczają zdjęcia, nagrania i krótkie relacje ze swoich wędrówek, a tym samym umożliwiają choć częściowe doświadczenie pielgrzymowania tym, którzy nie mogą wyruszyć w drogę – podkreśla duchowny.

O pieszych pielgrzymkach w internecie i mediach głośno jest teraz nie tylko za sprawą hashtagu, ale również dzięki m.in. aktywności młodzieżowej grupy z Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymki. Na pielgrzymce powstał przebój "Zdrowaś Mario" na melodię popularnej piosenki "Despacito". Autorami są s. Janina Anna Kaczmarzyk, Magdalena Ojak oraz rapujący ksiądz Jakub Bartczak.

REKLAMA

300-lat od koronacji

Największe grupy pątników zmierzają na Jasną Górę na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kolejny szczyt to okolice 26 sierpnia. Tegoroczne obchody przypadającej wówczas uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej połączone będą z głównym świętowaniem jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z udziałem władz kościelnych i państwowych. Historyczne wydarzenie miało miejsce na Jasnej Górze 8 września 1717 r.

Hasła przewodnie wielu pielgrzymek nawiązują do tegorocznego jubileuszu. - To była pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej poza Watykanem, a więc wielkie wyróżnienie dla polskiego Kościoła. Dekret koronacyjny podpisał osobiście papież Klemens XI. Centralne uroczystości odbędą się na Jasnej Górze 26 sierpnia, chcemy się do nich przygotować – podkreśla o. Marek Tomczyk.

Oprócz zorganizowanych grup pieszych w sierpniu do Częstochowy przybywają także pielgrzymi indywidualni - własnym transportem, koleją czy autokarami. Łączna liczba pielgrzymów, odwiedzających latem sanktuarium, sięga kilkuset tysięcy osób.

REKLAMA

Przemysław Goławski, pap, iar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej