Jak przeżyć upał w drodze? Sekrety bezpiecznej podróży

Statystyki policyjne od lat pokazują, że w miesiącach upalnych - czerwcu, lipcu i sierpniu zdarza się najwięcej wypadków. Dlatego tak ważna jest ostrożność oraz kwestia odpoczynków w czasie jazdy – mówi portalowi PolskieRadio.pl podkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

2017-08-21, 15:32

Jak przeżyć upał w drodze? Sekrety bezpiecznej podróży
W gorące dni temperatura w nagrzanym samochodzie może wynosić nawet powyżej 50 stopni Celsjusza.Foto: Ivan Kurmyshov/Shutterstock.com

W gorące dni bardziej męczymy się za kierownicą, kiedy więc poczujemy się gorzej powinniśmy  robić przerwy. Najlepszym rozwiązaniem jest, jeśli jednym z pasażerów jest osoba posiadająca uprawnienia do prowadzenia pojazdów, skorzystanie z jej pomocy i zamiana za kółkiem - radzi podkom. Robert Opas. Postoje najlepiej robić na parkingach leśnych, w miejscach zacienionych - mówi z kolei Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy. Nie należy zaś przesadzać z wietrzeniem samochodu podczas jazdy, otwieraniem wszystkich okien. Optymalnym rozwiązaniem jest otworzenie jednego okna, aby był stały dopływ świeżego powietrza - dodaje.

Przed wyruszeniem w podróż zwróćmy natomiast uwagę, aby nie stawiać pojazdu w nasłonecznionym miejscu, bo auto bardzo szybko nagrzeje się i będzie bardzo ciężko obniżyć w nim temperaturę – radzi Zbigniew Weseli.

TVN24/x-news

Pij wodę, noś okulary przeciwsłoneczne

W czasie jazdy warto zaś pamiętać o piciu dużej ilości płynów, najlepiej wody. Odwodnienie organizmu może powodować zmęczenie, a nawet omdlenia. Kierowca powinien koniecznie być wyposażony w okulary przeciwsłoneczne, ponieważ jazda w nasłonecznione dni powoduje szybsze męczenie się wzroku, a tym samym możliwość spowodowania wypadku jest dużo większa – mówi Zbigniew Weseli.

REKLAMA

Komfort podczas jazdy poprawi też lekki, przewiewny strój z naturalnych tkanin.

Dbaj o pasażerów

O bezpieczeństwo należy zadbać nie tylko w trakcie jazdy, ale także podczas postojów. Pod żadnym pozorem, przy wysokiej temperaturze na zewnątrz, w aucie nie należy pozostawiać dzieci, osób starszych ani zwierząt. Nawet kilka minut w rozgrzanym pojeździe może zakończyć się tragedią – poważnymi obrażeniami, jak również śmiercią.

Co zrobić jeśli zaobserwujemy taką sytuację radzi podkomisarz Robert Opas. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest spróbować nawiązać kontakt z osobą, która jest w środku. Jeżeli takiego kontaktu nie ma, zacząć krzyczeć poszukując właściciela samochodu. W przypadku, gdy nikt się nie zgłasza jak najszybciej informujemy ochronę na parkingu. Jeżeli nie ma znikąd pomocy należy wybić szybę, która nie znajduje się bezpośrednio przy tej osobie i wezwać na miejsce policję. Jeśli osoba w środku jest nieprzytomna nie należy wahać się stłuc okna pojazdu - mówi.

mz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej