Kolejny list szefa polskiej dyplomacji do Komisji Europejskiej. Chodzi o reformę sądownictwa

Frans Timmermans otrzymał kolejny list od polskiego ministra spraw zagranicznych w sprawie prowadzonej przez Brukselę procedury praworządności wobec Polski. Według źródeł Polskiego Radia w Brukseli obecnie treść tego listu jest analizowana przez unijnych urzędników. To kolejna korespondencja między polskim ministerstwem sprawa zagranicznych a Komisją Europejską.

2017-08-21, 15:25

Kolejny list szefa polskiej dyplomacji do Komisji Europejskiej. Chodzi o reformę sądownictwa
Witold Waszczykowski . Foto: MSZ Twitter

8 sierpnia w związku z otrzymaniem zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie praworządności w Polsce Witold Waszczykowski wysłał już list do Pierwszego Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej z prośbą o wyjaśnienie i doprecyzowanie niektórych kwestii.

MSZ informował wówczas w komunikacie , że strona polska dostrzegła w Zaleceniu szereg nieścisłości, których wyjaśnienie jest konieczne do sformułowania odpowiedzi w sprawie działań rekomendowanych Polsce przez Komisję Europejską. Potem Frans Timmermans odpisał, że unijne traktaty mówią o wymogu niezależności sądownictwa.

MSZ: brak woli dialogu KE

Komisarz wyjaśniał też zastrzeżenia komisji wobec nowej roli asesorów sądowych, którzy mają zyskać nowe uprawnienia, nie mając tego samego statusu co sędziowie. Wiceszef Komisji odnosi się również do zawetowanej przez prezydenta ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, stwierdzając że "Zgodnie z ugruntowanymi standardami europejskimi Rada Sądownictwa powinna być złożona co najmniej w połowie z sędziów wybranych przez ich przedstawicieli".

Po tej odpowiedzi resort dyplomacji ocenił, że Komisja Europejska nie wykazuje woli prowadzenia dialogu w kwestii jej zastrzeżeń do polskiej reformy sądownictwa. "Pozostająca na wysokim stopniu ogólności odpowiedź Komisji Europejskiej na zadane przez nas pytania nie rozwiewa jednak wskazywanych przez Polskę wątpliwości i tym samym nie przyczynia się dopoprawy efektywności dialogu z Komisją" - napisano w komunikacie MSZ.

REKLAMA

Według resortu, Frans Timmermans w swojej odpowiedzi powtórzył argumentację Komisji Europejskiej o zagrożeniu praworządności w Polsce wykorzystaną w poprzednich jej pismach. MSZ zapowiedział już wówczas, że ponownie zwróci się do Komisji Europejskiej z prośbą o przedstawienie szczegółowewyjaśnienie jej zastrzeżeń. 

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej