Europa reaguje na złą sytuację mediów publicznych

Europejskia Unia Nadawców w obronie polskich mediów publicznych

2009-12-04, 13:50

Europa reaguje na złą sytuację mediów publicznych
flagi Polskiego Radia

Posłuchaj

Claudio Cappon w obronie polskich mediów
+
Dodaj do playlisty

Nowo wybrany wiceprezes Europejskiej Unii Nadawców, prezes RAI, Claudio Cappon zapowiedział wsparcie mediów publicznych w Polsce.

"My w EBU - powiedział Cappon Polskiemu Radiu - zdajemy sobie sprawę z narastających problemów, z jakimi borykają się media publiczne, szczególnie we Wschodniej Europie, ale nie tylko tam.

W jego ocenie, problem polega nie tylko na niedostatecznym finansowaniu, trwającej nadal recesji i cięciach budżetowych, które drastycznie ograniczają możliwości działania mediów publicznych. Chodzi także o próby, podejmowane przez rządy, zyskania wpływu na te media poprzez sposób ich finansowania.

"Niektóre rządy wykorzystują problemy finansowe mediów jako rodzaj nacisku zmierzającego do ograniczenia ich autonomii. My, jako unia niezależnych nadawców, możemy wykorzystać nasz prestiż na forum międzynarodowym i nagłośnić ten problem, bo im większa świadomość zagrożenia, tym większe szanse na skuteczne działanie" - powiedział.

REKLAMA

Claudio Cappon podkreślił, że EBU musi respektować suwerenność kraju, ale musi też podnosić tę kwestię na forum europejskim, "ze względu na pryncypia".

Dodał, że jeśli finansowanie spadnie poniżej pewnego minimum, wtedy samo istnienie mediów publicznych stanie pod znakim zapytania. Jego zdaniem, będzie to oznaczało stratę dla każdego kraju i całej Europy.

Złe finansowanie zagraża to niezależności

Europejska Unia Nadawców apeluje do rządów, by nie szukały oszczędności kosztem mediów publicznych.

Na specjalnym spotkaniu ponad 150 przedstawicieli Europejskiej Unia Nadawców (EBU) zwróciło uwagę, że w niektórych krajach, takich, jak Polska, Węgry i Litwa, działalność i misja mediów publicznych jest zagrożona ze względu na trudną sytuację finansową.

W specjalnym oświadczeniu EBU apeluje do władz tych państw o wsparcie budżetów nadawców publicznych. Zwraca tez uwagę, że niektóre rządy bezpodstawnie wykorzystują światowy kryzys finansowy jako argument za redukcją funduszy na działalność mediów publicznych. Ograniczają ich finansowanie do tak niskiego poziomu, że zagraża to niezależności nadawców.

Przedstawiciele EBU przypominają, że media publiczne pełnią ważną misję i budują społeczeństwa obywatelskie nowoczesnych europejskich demokracji.
Przedstawiciele EBU powołują się na rezolucję Parlamentu Europejskiego z września 2008 roku,. dotyczącą pluralizmu w mediach. Podkreśla ona, że do zachowania pluralizmu i niezależności mediów konieczne jest stabilne finansowanie.

REKLAMA

ak,łk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej