Skarga na zakaz dokonywania aborcji w Irlandii

Przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu odbyło się przesłuchanie w sprawie skargi na obowiązujący w Irlandii zakaz dokonywania aborcji. Złożyły ją trzy kobiety - dwie Irlandki i Litwinka na stałe mieszkająca w Irlandii.

2009-12-09, 15:05

Skarga na zakaz dokonywania aborcji w Irlandii

Żadna z kobiet nie mogła przerwać ciąży w kraju. Wyjechały więc do Wielkiej Brytanii, gdzie bez przeszkód dokonały zabiegu. Każda przedstawia inny powód tej decyzji.

Pierwszą lekarz poinformował o wystąpieniu ryzyka ciąży pozamacicznej. Druga - chora na raka, po chemioterapii, przypadkowo zaszła w ciążę. Trzecia kobieta tłumaczyła, że dokonała aborcji z powodu trudnej sytuacji materialnej.

Aborcja w Irlandii jest zakazana i zagrożona karami, do dożywotniego więzienia włącznie. W 1992 roku Sąd Najwyższy dopuścił wyjątek. Zezwolił na przerywanie ciąży w razie zagrożenia życia matki.

Przedstawiciel irlandzkiego rządu przypomniał Trybunałowi, że referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego zagwarantowało Irlandii nienaruszalność prawa zakazującego aborcji. Podkreślił, że opinia publiczna nie może decydować, czy prawo jest słuszne, jeśli chodzi o sprawy dotyczące życia.

REKLAMA

Inne stanowisko zajęła prawniczka skarżących kobiet. Oświadczyła, że występuje w obronie podstawowych ludzkich praw, chronionych konwencją, które zostały wobec jej klientek naruszone. Jak mówiła, są to prawo do życia, zakaz nieludzkiego traktowania, prawo do poszanowania prywatności i życia rodzinnego oraz zakaz dyskryminacji.
Trybunał ogłosi wyrok w najbliższych miesiącach.

Od 1980 roku co najmniej 138 tysięcy kobiet wyjechało z Irlandii za granicę, by dokonać bezpiecznej i legalnej aborcji.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej