X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Po zażyciu leku przeciwbólowego odpadła jej skóra

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 12:38
Toksyczna reakcja organizmu na leki przeciwbólowe wystąpiła u 80-latki z Rzeszowa. Na skutek zażycia tabletek uśmierzających ból, pacjentce z połowy ciała zeszła skóra. Lekarze i farmaceuci ostrzegają przed nadużywaniem leków bez konsultacji.
Audio

Kobiecie odpadają duże powierzchnie skóry, odsłaniając żywą tkankę. Wyglądem przypomina to rany po oparzeniach. W taki sposób organizm chorej reaguje na niektóre leki -m.in. zawierające paracetamol (najpopularniejsze na rynku leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe).

Pacjentka cierpi na niezwykle rzadką i niemożliwą do wcześniejszego wykrycia chorobę -zespół Lyella. Jak tłumaczy kierownik Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej -to bardzo rzadkie schorzenie polegające na odrzucaniu przez organizm własnego naskórka i śluzówki na ponad 30% powierzchni ciała.

Choroba występuje statystycznie u jednej osoby na milion. Przebieg jej leczenia jest niezwykle trudny. Jesli się uda, pacjenta czeka długotrwała rehabilitacja i liczne operacje plastyczne. Śmiertelność w grupie chorych wynosi 40-60%.

Wśród specyfików wywołujących zespół Lyella wymienia się najczęściej antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, a także przeciwzapalne i przeciwbólowe. Co ważne, leki wcale nie muszą być nadużywane. Reakcja może wystąpić nagle. Pacjenci mogli wcześniej przez wiele lat zażywać podobne leki i nie odczuwać żadnych skutków ubocznych. Lekarze biją na alarm. W żadnym razie nie stosujmy leków na własną rękę. Reakcje organizmu mogą być nieprzewidywalne. 

pr, nowiny24.pl

Zobacz więcej na temat: oparzenie Rzeszów zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostrożnie ze słońcem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2009 11:41
Czerniak złośliwy (łac. melanoma malignum) jest nowotworem, który wywodzi się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwoni mężczyźni, zielone kobiety

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2008 13:27
Ludzie różnią się kolorem nie tylko pomiędzy rasami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurz chroni przed alergią?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2007 10:28
Wszystko wskazuje na to, że tak. Od dawna wiadomo, że wychowywanie dzieci w zbyt sterylnych warunkach sprzyja chorobom autoimmunologicznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osy i wino

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2007 22:59
Młode wino może być niebezpieczne dla alergików
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt pylenia drzew. 40 proc. Polaków cierpi na alergie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2010 07:43
Alergolog doktor Agnieszka Krauze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwraca uwagę, że teraz przypada szczyt pylenia drzew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Kongres „Alergia i astma bez granic” w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2009 09:07
Liczba pacjentów podwaja się co 15 lat. W tej chwili w Polsce na astmę choruje 12% naszej populacji, 4 miliony osób, 1/3 z nich wie, że to astma.
rozwiń zwiń