Kościół w Polsce poświęcony Maryi
W każdej diecezji i parafii w Polsce 8 września ponawiany jest Akt Poświęcenia Kościoła Niepokalanemu Sercu Maryi. To wydarzenie jest manifestem wiary i znakiem dla świata. Akt Poświęcenia będzie odmawiany podczas wszystkich mszy, można go także odmówić w rodzinach.
2017-09-08, 15:42
Posłuchaj
- To jedno z najważniejszych wydarzeń w Kościele katolickim w Polsce tego roku - mówi ksiądz Paweł Rytel-Andrianik rzecznik prasowy Episkopatu Polski. - W ten sposób zostanie wypełniona wola Maryi wyrażona 100 lat temu w Fatimie - podkreśla duchowny.
Najistotniejszym momentem Aktu Poświęcenia są słowa, kiedy mówimy Matce Bożej "przyrzekamy". To jest wyraz wiary. Jednak nie chodzi tylko o wypowiedzenie słów. W tym Akcie Poświęcenia także przyrzekniemy, że będziemy pracować nad poprawą życia - mówi rzecznik Episkopatu. Biskupi przypominają, że sto lat po objawieniu się trojgu dzieciom w Fatimie "polscy biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy" zwracają się do Maryi i postanawiają "rzetelnie odpowiedzieć" na Jej prośbę.
"Pragniemy, z Bożą pomocą – na różnych płaszczyznach naszego życia i pracy – stanowić jeden, nawracający się nieustannie Lud Boży, w którym nie ma nienawiści, przemocy i wyzysku. Pragniemy żyć w łasce uświęcającej, aby nasz Kościół stał się prawdziwym Domem Bożym i Bramą Nieba" - czytamy. W dalszej części aktu wierni zobowiązują się "uczynić wszystko co niezbędne, by bronić godności kobiety i wspomagać małżonków w wiernym wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym" a także "stać na straży poczętego życia, aby każdy człowiek mógł wzrastać w pokoju i bezpieczeństwie we własnej rodzinie". W części poświęconej duchowieństwu czytamy, że polscy biskupi będą dążyli do tego, by "duchowieństwo dochowywało wierności Bogu, Krzyżowi świętemu i Ewangelii, a osoby życia konsekrowanego realizowały swój zakonny charyzmat i były dla świata czytelnym znakiem obecności Twojego Syna".
Na zakończenie wierni przyrzekają - poprzez chrześcijański styl życia – "przyczyniać się do powrotu tych, którzy odeszli z Owczarni Chrystusa" oraz "uczynić wszystko, aby w życiu osobistym, rodzinnym, narodowym i społecznym realizowała się nie nasza własna wola, ale wola Twojego Syna".
REKLAMA
Po raz pierwszy "Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi" został wypowiedziany 8 września 1946 r. na Jasnej Górze, pod przewodnictwem ówczesnego prymasa kard. Augusta Hlonda. Akt Poświęcenia ponowili biskupi polscy 6 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach.
Akt miał być wypełnieniem woli Matki Bożej, która w Fatimie prosiła o zawierzenie jej świata. Wolę tę jako pierwszy spełnił papież Pius XII w 1942 r., a w 1984 r. aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi dokonał papież Jan Paweł II. W czerwcu tego roku na Jasnej Górze Episkopat Polski odnowił to zawierzenie. Biskupi zalecili także, aby ponownie proklamować ten Akt 8 września - kiedy Kościół katolicki obchodzi uroczystość Narodzenia Matki Bożej - podczas wszystkich mszy odprawianych w parafiach.
pr
REKLAMA
REKLAMA