Rząd poparł budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego
Rada Ministrów przyjęła koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Potwierdziła się wczorajsza informacja IAR, że rekomendowana lokalizacja to Stanisławów w gminie Baranów, ok. 40 km od Warszawy, w pobliżu autostrady A2.
2017-09-19, 15:30
Posłuchaj
- Zostałem zobowiązany przez Radę Ministrów do przedłożenia w przyszłym tygodniu projektu uchwały, na mocy której zostanie zatwierdzona koncepcja budowy portu Solidarność, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczpospolitej Polskiej - powiedział pełnomocnik ds. CPK Mikołaj Wild na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
Rozmowy z samorządami
W tej koncepcji, jak dodał, znajdą się też rekomendacje, co do lokalizacji tej inwestycji. - Rekomendujemy, aby inwestycja ta miała miejsce w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów - poinformował Wild.
Powiedział, że prowadzone są już rozmowy z jednostkami samorządu terytorialnego. - Zależy nam na tym, aby ta inwestycja była wzorcowym przykładem pogodzenia interesu ogólnego - dlatego, że budujemy Port Solidarność w interesie wszystkich Polaków - i interesu jednostki, czyli interesów mieszkańców okolicznych miejscowości - podkreślił.
- W najbliższym czasie szczegóły koncepcji zostaną przedstawione na oddzielnej konferencji - podsumował
REKLAMA
Mieszkańcy zaskoczeni
Wójt gminy Baranów Andrzej Kołek wiadomość, że taka decyzja została podjęta, otrzymał dziś rano bezpośrednio od ministra Henryka Kowalczyka. Zdaniem wójta, to bardzo dobra informacja dla jego - liczącej zaledwie 5 tysięcy osób - gminy. Gospodarz miejsca ma nadzieję, że za główną inwestycją w port lotniczy przyjdą kolejne.
Zaskoczenia nie kryją mieszkańcy, którzy o całej sprawie dowiedzieli się za pośrednictwem mediów. Nie wszyscy są zadowoleni. Wśród obaw, które mają, jest między innymi ta związana z hałasem oraz wywłaszczeniami. Wstępne szacunki pokazują, że przesiedlić będzie trzeba kilkadziesiąt rodzin. Wśród plusów wymieniają nadzieję na to, że inwestycja przyczyni się do rozwoju regionu, a ich gmina na inwestycji wzbogaci się, zyska miejsca pracy i nowych mieszkańców.
Nawet 50 mln pasażerów
Centralny Port Komunikacyjny ma być jednym z największych przesiadkowych lotnisk w Europie. Docelowo ma obsługiwać nawet 50 milionów pasażerów rocznie. Koszty jego budowy są wstępnie szacowane na 20-30 miliardów złotych. Cały czas trwają rozmowy na temat finansowania inwestycji.
Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest "kluczową decyzją infrastrukturalną w najbliższych 10 latach".
REKLAMA
Okęcie już za małe
Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości.
Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie.
Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że polskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów - o 12 proc. więcej niż w 2015 r. Według prognoz, w roku 2030 będzie to 60 mln podróżnych.
fc
REKLAMA
REKLAMA