Prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS dziś trafią do Sejmu
Minister Krzysztof Łapiński zapowiedział, że prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa dziś trafią do Sejmu. W Radiu dla Ciebie rzecznik prezydenta zwrócił uwagę, że prezydent mówił na spotkaniach z klubami, że Sejm nie jest notariuszem prezydenta.
2017-09-26, 10:40
- Proces legislacyjny toczy się w parlamencie i parlament ma prawo zmieniać prezydencie ustawy - podkreślił Krzysztof Łapiński.
Według Łapińskiego, projekty tych ustaw "są w zasadzie gotowe" i będą liczyć w sumie ponad 100 stron. - To jest nawet taka praca sczytania, żeby nie było tam żadnych błędów, to czasami muszą dwie, trzy niezależne grupy czytać artykuł po artykule i dzisiaj to wszystko pewnie będzie złożone w Sejmie - powiedział rzecznik prezydenta.
Rzecznik prezydenta zaznaczył, że są pewne ramy, fundamenty projektu, na których przekroczenie Andrzej Duda się nie zgodzi. Krzysztof Łapiński powiedział, że można przystać na merytoryczne zmiany, wprowadzające coś, co polepsza funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - w tym przypadku Sądu Najwyższego i KRS. Rzecznik podkreślił, że nie ma natomiast zgody na zmiany wypaczające projekt.
Na oficjalnej stronie Sejmu nie ma jeszcze informacji o tym, że prezydenckie projekty wpłynęły do Kancelarii Sejmu.
REKLAMA
***
Prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej. Ponadto prezydencki projekt zakłada, że w postępowaniach dyscyplinarnych prowadzonych przed SN oraz w sprawach ze skarg nadzwyczajnych orzekać będą składy sędziowsko-ławnicze.
W projekcie dot. KRS Andrzej Duda początkowo zaproponował mechanizm, który zakładał, że gdy w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów sędziów do KRS, to wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent. W związku z tym przygotowany został też projekt zmiany konstytucji pozwalający prezydentowi dokonać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze.
W tej sprawie Duda spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych (w spotkaniu nie wzięli udziału jedynie politycy PO). Po spotkaniu prezydent poinformował o nowej propozycji - zgodnie z nią, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata.
fc
REKLAMA