more_horiz
Wiadomości

Francja: w Paryżu otwarto muzeum poświęcone projektantowi mody Yvesowi Saint Laurentowi

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 11:47
W Paryżu otwarto muzeum Yvesa Saint Laurenta, poświęcone twórczości tej jednej z najbardziej emblematycznych postaci mody XX wieku. Muzeum mieści się w prestiżowej XVI dzielnicy Paryża, w dawnej pracowni projektanta, w której tworzył przez 30 lat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Zawsze mówił, że musimy przekształcić wspomnienia w projekty. Sam niestety nie doczekał oficjalnego otwarcia - mówił kilka tygodni przed inauguracją Pierre Berge, mecenas sztuki oraz były partner życiowy i biznesowy Saint Laurenta.

W tym samym budynku przy avenue Marceau siedzibę ma też Fundacja Pierre Berge-Yves Saint Laurent, z której inicjatywy powstało muzeum.

Eksponaty

Fundacja ma w posiadaniu ponad 5 tys. prototypów sukni autorstwa Saint Laurenta. Na wystawie można zobaczyć kilkadziesiąt z nich. Poza tym także jego robocze szkice, zdjęcia, filmy wideo i prywatne studio, w którym pracował. Wszystkie atrakcje stanowią niepowtarzalną kolekcję w świecie mody. Poza ciekawymi wnętrzami, które mają okazję zobaczyć zwiedzający, warte uwagi są też portrety Yvesa Saint Laurenta autorstwa Andy’ego Warhola. Fundacja posiada również słynne wizerunki artysty, które stworzył Bernard Buffet w 1958 roku.

W muzeum można podziwiać także ponad 1000 zdjęć autorstwa największych fotografików XX wieku: Irvinga Penna, Richarda Avedona, Helmuta Newtona, Davida Seidnera, Arthura Elgorta, Jeanloupa Sieffa czy Marca Ribouda. Wszystkie te fotografie przyczyniły się do stworzenia historii i renomy Saint Laurenta i jego domu mody.

Muzeum oferuje również liczne konferencje i warsztaty twórcze umożliwiające chętnym zrozumienie zarówno dzieł Yvesa Saint Laurenta, jak i historii mody. Artyści, kuratorzy, historycy lub badacze będą dzielili się swoją wiedzą, pogłębiając w ten sposób treść tematycznych wystaw czasowych.

19 października Fundacja Pierre Berge–Yves Saint Laurent otworzy kolejne muzeum poświęcone wielkiemu francuskiemu projektantowi - tym razem w Marrakeszu, gdzie geniusz mody często przebywał i z którym łączyła go trwająca przez całe życie fascynacja. Projektant pokochał Maroko w latach 60. i przez dziesięciolecia pozostawał mu wierny.

Wielki reformator mody urodził się w algierskim Oranie w 1936 roku. Do historii mody przeszły już takie jego projekty, jak sukienka trapezowa, geometryczna sukienka Mondrian, damski smoking, tweedowe marynarki, styl safari i pierwsze w historii kolekcje pret-a-porter. 

Yves Saint Laurent był twórcą garderoby kobiety nowoczesnej, a jego stroje inspirowane elementami męskiego stylu (trencz, garnitur) na trwałe zapisały się w historii mody. Jego ogromny talent i wizjonerstwo zachwyciły środowisko teatralne, baletowe i filmowe, stając się inspiracją dla wielu projektów kostiumowych.

W 1980 roku Saint Laurent i Berge kupili w Marrakeszu jeden z najwspanialszych ogrodów świata - Jardin Majorelle. To tam po śmierci Saint Laurenta w 2008 roku zostały rozsypane jego prochy.

abi

 

Zobacz także

Zobacz także