Brexit: odbyły się pierwsze konsultacje brytyjskich urzędników z brytyjską Polonią

W Londynie zakończyło się spotkanie przedstawicieli brytyjskich władz z brytyjską Polonią. Obecni byli reprezentanci szeregu polskich instytucji, a po drugiej stronie - między innymi urzędnicy Ministerstwa ds. Brexitu, a także wiceambasador w Polsce David Reed. - Przyszliśmy tu przede wszystkim, by wysłuchać polskiej społeczności - mówił ten ostatni. 

2017-10-05, 21:45

Brexit: odbyły się pierwsze konsultacje brytyjskich urzędników z brytyjską Polonią
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

W kwestii praw unijnych obywateli po Brexicie - jednego z kluczowych zagadnień negocjacji rozwodowych - David Reed miał dla Polaków mieszkających na Wyspach przesłanie podobne do słów powtarzanych przez brytyjską premier Theresę May. - Jeśli chodzi o prawa obywateli Unii w Zjednoczonym Królestwie, to mamy poczucie, że podczas technicznych negocjacji w Brukseli zrobiliśmy postępy. Mamy nadzieję na następne.To jedna z tych kwestii, które chcemy rozwiązać tak szybko, jak się da. Zdajemy sobie sprawę z niepokoju i niepewności, które powoduje obecna sytuacja - mówił Reed. David Reed przyznał, że na razie "nie można odpowiedzieć na wszystkie pytania" w tej kwestii.

Z kolei Paul Giannasi - rządowy koordynator ds. walki z przestępstwami na tle nienawiści - przybył na spotkanie, by zapewnić polską społeczność, że w Wielkiej Brytanii nie ma miejsca na nietolerancję i przemoc związaną z narodowością, religią czy rasą. Podkreślił, że po zeszłorocznym głosowaniu ws. Brexitu zarejestrowano więcej nieprzyjaznych lub otwarcie wrogich zachowań wobec szeregu mniejszości.  - Zauważyliśmy /najpierw/ przez 10,12 tygodni wzrost liczby takich przestępstw /.../. Potem poziom raz się zwiększał, raz zmniejszał. Ale mówimy tu o przestępstwach z nienawiści, spowodowanych też rasą czy wyznaniem, nie można mówić, że na celownik brano szczególnie polską społeczność - tłumaczył Giannasi. 

- Takie spotkania są zachęcające, to krok w dobrym kierunku - mówiła Polskiemu Radiu obecna na spotkaniu pani Jolanta. Ale zastrzegła, że to dopiero początek, a potrzebny jest trwalszy mechanizm współpracy między brytyjskim rządem a polską społecznością. 

Na częściowo zamkniętym dla mediów spotkaniu w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym był nasz londyński korespondent Adam Dąbrowski. Brytyjski rząd informuje, że planowane są kolejne konsultacje. 

dad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej