more_horiz
Wiadomości

PKW sugeruje: prawybory w PO nielegalne?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 19:16
Państwowa Komisja Wyborcza oświadczyła, że kandydaci w wyborach prezydenckich powinni powstrzymać się od klasycznych elementów kampanii wyborczej do czasu ogłoszenia daty wyborów. PKW zaznacza, że już dostrzega działania, które mają "cechy kampanijne".

"W imię zasady równych szans oraz w imię dobrze pojętej kultury politycznej, zarówno osoby zamierzające uczestniczyć w wyborach, jak i podmioty promujące udział tych osób w wyborach, powinny przed zarządzeniem wyborów powstrzymać się od klasycznych elementów kampanii wyborczej na rzecz przyszłych kandydatów" - podkreśliła PKW w stanowisku, dostępnym na jej stronie internetowej.

PKW przypomniała, że zgodnie z ordynacją wyborczą kampania w wyborach prezydenckich rozpocznie się z dniem ogłoszenia daty wyborów przez marszałka Sejmu. W przypadku tegorocznych wyborów marszałek musi to ogłosić między 23 maja a 23 czerwca.

Czy chodzi o debatę Komorowski - Sikorski ?

W ocenie PKW, "dość jasno rysuje się podział na działania wewnątrzpartyjne, odbywające się na zjazdach, kongresach i zebraniach partii, w tym na spotkaniach z członkami partii, którzy np. mają wypowiedzieć się w tzw. prawyborach, oraz na działania agitacyjne, skierowane do szerokiego kręgu odbiorców, w których krytykowani są inni potencjalni kandydaci na prezydenta".

To musi regulować prawo

Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) z komisji nadzorującej prawybory w Platformie ocenia, że stanowisko PKW świadczy o "niedoskonałości obowiązujących regulacji prawnych". "Być może w przyszłości warto byłoby - na przykład w ordynacji wyborczej zapisać uregulowania dotyczące prawyborów" - powiedziała posłanka PO.

Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak uważa z kolei, że PKW powinna doprecyzować swoje stanowisko. "Z komunikatu PKW wynika, że kampania wyborcza nie powinna być prowadzona przed ogłoszeniem terminu wyborów. Jednocześnie PKW uchyla się od interwencji w tej sprawie" - powiedział Błaszczak.

PKW powinna interweniować wcześniej 

W opinii szefowej sztabu kandydata SLD na prezydenta Jerzego Szmajdzińskiego, Jolanty Szymanek-Deresz to dobrze, że PKW wydała tego typu stanowisko, jednak - jak oceniła - trochę zbyt późno.

"Dobrze, że są takie wytyczne, taka interpretacja, szkoda tylko, że pod koniec kampanii prawyborczej w PO, tuż przed podjęciem decyzji, bo wydaje mi się, że to głównie właśnie przedstawiciele Platformy zainicjowali taką formę już otwartej kampanii" - podkreśliła Szymanek-Deresz.

mch, pap 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem