Wiceminister rozwoju w Brukseli. Rozmowy ws. unijnego budżetu

Polska zabiega w Brukseli o hojny, unijny budżet po 2020 roku i chce by był on rozpisany na 7 lat. Takie stanowisko przedstawił w Brukseli wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński.

2017-10-09, 15:02

Wiceminister rozwoju w Brukseli. Rozmowy ws. unijnego budżetu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com/Jai79

Posłuchaj

Wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński o długości perspektyw finansowych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jedna z propozycji Komisji przewiduje 5-letnią perspektywę. Krótszy budżet może sprawić, że krajom trudniej będzie wykorzystać pieniądze, a Komisji łatwiej będzie je odbierać.

- Dla nas najważniejsze jest, żeby utrzymać długookresowość funkcjonowania Unii Europejskiej. Fakt, że te perspektywy finansowe były siedmioletnie, pozwalał na realizację ambitnych zadań, ambitnych projektów, szczególnie infrastrukturalnych - powiedział Jerzy Kwieciński. 

Wiceminister rozwoju regionalnego przedstawił polskie stanowisko dotyczące unijnego budżetu podczas wystąpienia w Komitecie Regionów w Brukseli. Zwracał tam uwagę na zalety polityki spójności, wyrównującej różnice w rozwoju Unii Europejskiej. Przekonywał, że to jest polityka inwestycyjna, najbardziej widoczna i że hojne wsparcie powinno być utrzymane. - To jest polityka najbliżej mieszkańców Unii - dodał.

Wiceminister przypomniał, że w ostatniej perspektywie pomogła ona zniwelować spowolnienie gospodarcze. - Przekonujemy też jak za bardzo mało jesteśmy w stanie bardzo wiele zrobić, bo budżet Unii Europejskiej nie jest wielkim budżetem, a polityka spójności tak dużo robi dla jedności Unii - powiedział Jerzy Kwieciński.

REKLAMA

Wiceminister przyznał, że Polska mogłaby korzystać w nowym, unijnym budżecie także z nisko oprocentowanych pożyczek, bo i takie pomysły pojawiły się w Brukseli. Zastrzegł jednak, że podstawą wsparcia z europejskiej kasy powinny być tak jak do tej pory unijne funduszy przyznawane państwom członkowskim.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej