more_horiz
Wiadomości

Platforma Obywatelska wnosi o odrzucenie projektu budżetu na rok 2018

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 17:42
Platforma Obywatelska wniosła o odrzucenie rządowego projektu ustawy budżetowej na przyszły rok. Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego PO, mówił podczas debaty w Sejmie, że dla jego ugrupowania budżet w takim kształcie jest nie do przyjęcia, ponieważ nie bazuje na polityce inwestycyjnej.
Audio
  • Zdaniem Sławomira Neumanna, projekt przyszłorocznego budżetu jest "kolejnym skokiem PiS na publiczną kasę" (IAR)
Sejmowa sala plenarna
Sejmowa sala plenarnaFoto: Wikimedia Commons/Katarzyna Czerwińska

Sławomir Neumann mówił, że oparcie na eksporcie i konsumpcji wewnętrznej nie wystarczy. Fundamentem przyszłego rozwoju są bowiem, zdaniem posła, inwestycje. A te - jak powiedział- w Polsce spadają. Mówiąc, że w krajach krajach strefy euro eksport rośnie szybciej niż w całej Unii Europejskiej, poseł stwierdził, że "nasz eksport jest zagrożony". "Proszę zająć się proinwestycyjną, prawdziwą polityką, bo tego dzisiaj nie ma!" - mówił Sławomir Neumann. 

Zdaniem przewodniczącego klubu parlamentarnego PO, projekt przyszłorocznego budżetu jest "kolejnym skokiem PiS na publiczną kasę", a przytaczane przez ministra rozwoju i finansów dane i wskaźniki to "propaganda sukcesu", "mity i kreatywna księgowość". Zgodnie z założeniami ustawy budżetowej, wzrost Produktu Krajowego Brutto w przyszłym roku ma wynieść 3,8 procent, średnioroczna inflacja 2,3 procent, a deficyt budżetowy nie przekroczy 41 i pół miliarda złotych.

Prezentując założenia przyszłorocznego planu finansowego, wicepremier Mateusz Morawiecki mówił, że "jest to budżet solidarnościowy, budżet społeczny", który służy także rozwojowi. Minister finansów podkreślił, że znacząco więcej środków zostanie przeznaczonych na wszystkie podstawowe sfery życia społecznego i gospodarczego. Na cele społeczne w budżecie państwa na 2018 rok zaplanowano 75 miliardów złotych .  

dcz

Zobacz także

Zobacz także