Zarząd komisaryczny powinien zastąpić HGW? "Decyzja należy do premier"

Prezydent Warszawy zaskarżyła do sądu decyzje komisji weryfikacyjnej, które skutkowały przywróceniem miastu kilku działek. - Działania HGW szkodzą, gdyż odzyskane mienie może ponownie trafić do handlarzy roszczeń - mówi portalowi PolskieRadio.pl poseł PiS Paweł Lisiecki. Z kolei Piotr Ikonowicz uważa, że w Warszawie należy ustanowić zarząd komisaryczny.

2017-10-13, 18:52

Zarząd komisaryczny powinien zastąpić HGW? "Decyzja należy do premier"

Jak poinformował portal Onet miasto wniosło do sądu o uchylenie ustaleń, które obciążają urzędników stołecznego ratusza, przeprowadzających czynności reprywatyzacyjne. Chodzi o wnioski stwierdzające m.in. bierność prezydent Warszawy, zaniechania czynności dowodowych, czy akceptowanie przez ścisłe kierownictwo ratusza wydawania decyzji reprywatyzacyjnych.

- Pani prezydent kierując się własnym interesem, żeby z uzasadnień usunąć wszelkie kwestie, które mogą ją obciążyć, może doprowadzić do sytuacji, w której decyzje administracyjne zostaną przez sąd uchylone. W konsekwencji będą one raz jeszcze rozpatrywane, co będzie działać na korzyść osób, które były handlarzami roszczeń – tłumaczy portalowi PolskieRadio.pl poseł PiS Paweł Lisiecki. Działania HGW skomentował również wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

- Robimy wszystko, żeby oddać majątek miastu, a miasto robi wszystko, żeby go nie dostać. To jest coś niebywałego – ocenił Jaki. W podobnym tonie wypowiadają się aktywiści od lat walczący z dziką reprywatyzacją w stolicy. – To co robi HGW jest dla mnie niepojęte. Nie kieruje się interesem miasta tylko osobistym. Pani prezydent chce dowieść, że komisja weryfikacyjna nie ma racji, a ona na gruncie obowiązującego prawa nie była w stanie ocalić majątku przed zagarnięciem go przez oszustów. Robi to, aby się wybielić – mówi portalowi PolskieRadio.pl Piotr Ikonowicz z „Inicjatywa Polska”.

Polityk zauważa jednak, że jeśli sąd wyda wyrok niekorzystny dla HGW, to przesądzi o jej winie. Dlaczego prezydent Warszawy decyduje się podjąć to ryzyko? – HGW jest po kostki w bagnie i bardzo nerwowo rusza nogami, a to jest coś, co należy odradzać ludziom będącym w jej położeniu – tłumaczy Ikonowicz. Jego zdaniem obecną prezydent Warszawy należy jak najszybciej odsunąć od władzy, ponieważ szkodzi ona miastu.

REKLAMA

– Wprowadzenie zarządu komisarycznego byłoby działaniem stosowanym. Nie sądzę jednak, aby zdecydowano się na ten krok. PiS kieruje się w tej sprawie interesem partyjnym. Wygodnie jest mu jak najdłużej utrzymywać HGW na stanowisku, ponieważ topi ona nie tylko siebie, ale również całą PO – dodaje polityk „Inicjatywy Polska”. Co na to formacja rządząca?

- Skala zaniedbań HGW jest gigantyczna, ale decyzja w tej sprawie należy do pani premier. Osobiście uważam, że do wyborów samorządowych pozostało już niewiele czasu i najlepiej będzie jak panią prezydent i jej partię ocenią sami wyborcy – tłumaczy portalowi PolskieRadio.pl wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Do sprawy odniósł się również ratusz. – Miasto zaskarżyło do sądu administracyjnego wyłącznie ściśle określone fragmenty uzasadnień decyzji komisji weryfikacyjnej. Same rozstrzygnięcia są korzystne dla Warszawy i nie są przedmiotem zaskarżenia – wyjaśnia rzecznik prezydent stolicy Bartosz Milczarczyk.

Zdaniem miasta możliwość zaskarżenia samego uzasadnienia decyzji, która nie skutkuje uchyleniem decyzji, ale uchyleniem wyłącznie określonych fragmentów uzasadnienia decyzji została potwierdzona w orzecznictwie sądów administracyjnych.

REKLAMA

- Michał Fabisiak, PolskieRadio.pl

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej