"Mowa była o współpracy LOT-u z Boeingiem". Wicepremier z wizytą w USA
Wicepremier Mateusz Morawiecki w USA wziął udział w szczycie MFW i Banku Światowego i rozmawiał o współpracy gospodarczej. W wyniku negocjacji zapadła decyzja o nowej inwestycji USA w Częstochowie. Morawiecki spotkał się m.in. z prezesem Banku Światowego, sekretarzem handlu USA, przedstawicielami biznesu i Polonii.
2017-10-14, 12:12
Posłuchaj
Wśród szczegółowych kwestii w rozmowach w trakcie pobytu w USA była wymieniana między innymi współpraca polskiego LOT-u z Boeingiem.
W wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu wicepremier mówił, że "przeznaczona do sprzedaży komukolwiek" 2-3 lata temu firma po objęciu władzy w Polsce przez rząd Prawa i Sprawiedliwości notuje obecnie rekordowe, najlepsze od 10 lat wyniki finansowe.
W ocenie Mateusza Morawieckiego spółka jest dziś gotowa do podjęcia negocjacji z dużymi partnerami, producentami samolotów. Ich przedmiotem ma być zakup dużych jednostek. Jak mówił minister, o tym, czy to będą Boeingi Dreamlinery, zdecyduje Zarząd i Rada Nadzorcza spółki. Dodał, że ze swej strony "stara się otwierać drzwi tam, gdzie jest".
Przywołując rozmowy na Węgrzech, w których uczestniczył wraz z kierownictwem LOT-u, Mateusz Morawiecki mówił, że ta firma "nie tylko wstaje z kolan, ale staje się ważnym partnerem w różnych krajach Europy Środkowej". Jego zdaniem w ciągu najbliższych pięciu lat LOT może się stać jednym z głównych przewoźników europejskich.
REKLAMA
W trakcie pobytu w USA wicepremier prowadzi także rozmowy na temat inwestycji z przedstawicielami amerykańskiego biznesu.
Mateusz Morawiecki ogłosił, że w wyniku negocjacji jeden z największych producentów szkła na świecie po raz kolejny wybrał Polskę na lokalizację swojej fabryki. Amerykańska firma Guardian Glass w Częstochowie otworzy drugi w naszym kraju swój zakład. Wicepremier mówił, że powstanie tam kilkaset nowych miejsc pracy, a inwestycja stworzy także przestrzeń współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Istniejąca już fabryka Guardian Glass w Częstochowie zatrudnia 350 osób.
Wartość inwestycji to około 200 milionów euro. Wiceprezes Guardian Glass Robert Joyce poinformował, że po uruchomieniu w 2019 roku nowa fabryka będzie produkować tysiąc ton szkła dziennie. - Nowy zakład przylegający do obecnej fabryki Guardian Glass w Częstochowie, będzie jednym z najnowocześniejszych na świecie - powiedział Joyce.
Firma Guardian istnieje od 1932 roku. Momentem zwrotnym w jej historii było rozpoczęcie w 1970 roku produkcji płaskiego szkła z wykorzystaniem metody float. Guardian i jego spółki zatrudniają około 17 tysięcy osób w dwudziestu pięciu krajach na pięciu kontynentach.
REKLAMA
”Polskie wysiłki są dostrzegane”
Wicepremier Mateusz Morawiecki mówi, że starania Polski o poprawę jej sytuacji gospodarczej są dostrzegane na świecie. Wyraża się to między innymi w ocenach przygotowanych przez instytucje ratingowe i finansowe, które zaczynają postrzegać Polskę jako kraj rozwinięty.
W wywiadzie dla Polskiego Radia Mateusz Morawiecki podkreślił, że ważnym powodem coraz częstszego zaliczania Polski do krajów rozwiniętych jest nabieranie dojrzałości przez jej instytucje. Szczególnym tego przejawem jest skuteczne ściąganie podatków. Jak mówił wicepremier, zauważane działania Polski na rzecz uszczelnienia systemu finansowego poprawiają ocenę naszego kraju.
- Przyczyniły się one wydatnie do tego, że jesteśmy coraz bardziej postrzegani jako poważne państwo - dodał Mateusz Morawiecki.
Rozmowa z prezesem Banku Światowego
Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z prezesem Banku Światowego Jimem Yongiem Kimem. Spotkanie miało miejsce w kuluarach kończącej się w sobotę jesiennej sesji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie.
REKLAMA
Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, omawiając podczas konferencji prasowej w piątek swoje spotkanie z prezesem BŚ, nazwał je "wyjątkowo owocnym, wyjątkowo dobrym, ponieważ dotyczyło odpowiedzialnego rozwoju".
- Widać wyraźnie, że myślenie Banku Światowego w dziedzinie likwidacji nierówności i odpowiedzialnego rozwoju, spójności i solidarności społecznej idzie właśnie wzdłuż takich alejek, wzdłuż których my się także poruszamy - powiedział polski polityk po pierwszym dniu swoich spotkań w kuluarach jesiennego zgromadzenia BŚ i MFW w Waszyngtonie.
- Mogę powiedzieć, że moja rozmowa z prezesem Banku Światowego wskazuje, że nasz kierunek rozwoju społecznego jest nie tylko akceptowany, ale muszę powiedzieć, że został postawiony przez prezesa Banku Światowego za wzór dla wielu innych państw w Ameryce Łacińskiej i w Europie Środkowej - powiedział Morawiecki.
Oprócz spotkania z prezesem BŚ, Morawiecki przeprowadził rozmowy także z innymi wysokiej rangi urzędnikami Banku Światowego i MFW, w tym z prezesem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) Jinem Liqunem oraz z Poulem Thomsenem, szefem Wydziału ds. Europejskich MFW.
REKLAMA
Wieczorem wicepremier Morawiecki przed spotkaniem z korespondentami polskich mediów był gościem Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu (US-Poland Business Council), lobby skupiającego najważniejszych amerykańskich inwestorów w Polsce.
PAP/IAR/agkm
REKLAMA