Wojewódzki Sąd Administracyjny każe płacić Hannie Gronkiewicz-Waltz grzywny nałożone przez Komisję Weryfikacyjną
Wojewódzki Sąd Administracyjny postanowił odmówić wstrzymania nakładania grzywien na Hannę Gronkiewicz-Waltz przez Komisję Weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w Warszawie. "Kolejne zwycięstwo #komisjaweryfikacyjna!" - napisał na Twitterze Patryk Jaki ujawniając jednocześnie pismo z WSA.
2017-10-17, 21:34
Prezydent Warszawy została jak dotychczas ukarana sześcioma grzywnami, każda w wysokości 3 tysięcy złotych za niestawienie się przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. We wrześniu komisja oddaliła wniosek Hanny Gronkiewicz-Waltz o uchylenie czterech grzywien na kwotę 12 tysięcy złotych.
Powiązany Artykuł
![Patryk Jaki komisja konferencja 1200 pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/56d4d526-a918-413c-bd8d-4d95d21b8352.jpg)
"To już jest odlot pani prezydent". Komisja weryfikacyjna nałoży kolejną grzywnę?
(Film - Wyrok WSA w Warszawie. Patryk Jaki: Hanna Gronkiewicz-Waltz musi płacić. Źródło: TVP INFO)
"To kolejne po sądach cywilnych, Naczelnym Sądzie Administracyjnym, decyzji Urzędu Skarbowego-zwycięstwo #KomisjaWeryfikacyjna. HGW musi płacić" - podkreślił minister Jaki.
REKLAMA
15 września urząd skarbowy dokonał egzekucji należności wynikających z tych właśnie grzywien. Chodzi o niestawiennictwo na rozprawach dotyczących nieruchomości Twarda 8 i 10, Chmielna 70 i Sienna 29. Komisja decyzje o nałożeniu grzywien wydała 29 czerwca (dwie pierwsze nieruchomości), 13 lipca i 31 lipca. 11 września przewodniczący komisji Patryk Jaki wystąpił z wnioskiem w wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Urząd Skarbowy zajął 12 tys. zł wraz odsetkami i kosztami egzekucyjnymi z prywatnego rachunku bankowego Gronkiewicz-Waltz, a uzyskana kwota została przekazana komisji i stanowi dochód budżetu państwa.
Rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego
5 października Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wnioski Gronkiewicz-Waltz ws. sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w Warszawie. NSA uznał, że kompetencje obu organów są w istocie zbliżone, chociaż nie są tożsame.
W czerwcu ratusz złożył pierwszy wniosek do NSA o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. Jak uzasadniała Gronkiewicz-Waltz, są obecnie dwa organy powołane do rozstrzygania spraw reprywatyzacyjnych: komisja oraz prezydent i w związku z tym nie ma możliwości, by prezydent był stroną w komisji, która powinna zawiesić swe prace. Przewodniczący komisji Patryk Jaki oceniał, że trudno mu traktować wniosek prezydent stolicy o wstrzymanie postępowania do rozstrzygnięcia sporu inaczej niż "próbę storpedowania prac komisji".
REKLAMA
TVP Info/Twitter/dcz
REKLAMA