Nowy rząd w Berlinie
Przewodniczący trzech niemieckich partii koalicyjnych przedstawili na konferencji prasowej w Berlinie główne założenia polityki przyszłego rządu.
2009-10-24, 18:04
Przewodnicząca CDU Angela Merkel, szef CSU Horst Seehofer i przywódca liberalnej FDP Guido Westerwelle zaprezentowali też skład nowego centroprawicowego rządu. Zasiądzie w nim siedmiu polityków CDU, trzech z bawarskiej CSU i pięciu z FDP. Resortem dyplomacji pokieruje Guido Westerwelle, który obejmie też stanowisko wicekanclerza. Ministrem finansów zostanie dotychczasowy szef resortu spraw wewnętrznych Wolfgang Scheuble. Na czele ministerstwa obrony stanie młody bawarski chadek Karl Theodor zu Guttenberg, który dotąd kierował Ministerstwem Gospodarki.
Kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że przyszły niemiecki rząd stawia na wzrost gospodarczy i odciążenie finansowe obywateli. Szefowa CDU powiedziała, że centroprawicowy gabinet dotrzyma słowa i nie podniesie podatków, a nawet częściowo je zredukuje.
W umowie koalicyjnej znalazł się również zapis o zacieśnieniu współpracy i przyjaznych stosunków z Polską.
REKLAMA
Koalicja zamierza nadać "nową jakość i intensywność" współpracy Niemiec z sąsiadami. Chce też rozwijać współpracę w ramach takich porozumień, jak Trójkąt Weimarski, który tworzą Niemcy, Polska i Francja. Jednocześnie w umowie koalicyjnej zapowiedziano budowę w Berlinie ośrodka "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", mającego upamiętnić wysiedlenia Niemców po drugiej wojnie światowej.
Umowa głosi, że filarami niemieckiej polityki zagranicznej będzie jedność europejska i partnerstwo atlantyckie. Nowy niemiecki rząd będzie za umacnianiem "Europy obywateli", partnerskimi stosunkami między dużymi i małymi państwami Unii Europejskiej i demokratyzacją jej instytucji.
REKLAMA