Pawlak negocjuje nieudolnie, Rosja uzależnia Polskę

Pawlak: Nie wykluczam wprowadzenia zarządzania kryzysowego.

2009-10-28, 09:19

Pawlak negocjuje nieudolnie, Rosja uzależnia Polskę

Podpisanie nowej umowy na dostawy gazu do Polski w tym tygodniu nie jest przesądzone – powiedział wicepremier-minister gospodarki Waldemar Pawlak. We środę przedstawiciele Gazpromu i PGNiG mają kontynuować rozmowy w Moskwie.

Waldemar Pawlak, który był gościem "Sygnałów Dnia", zaznaczył, że negocjacje są złożone. Wprawdzie doszło już do porozumienia co do kluczowych kwestii, w tym przedłużenia kontraktu do 2037 roku, jednak punktem spornym pozostaje kwestia taryf dla EuroPolGazu. Polska dąży do przywrócenia stanu z porozumienia z 1993 roku, gdy polski i rosyjski podmiot miały po 50 procent udziałów PGNiG i Gazpromu w spółce EuroPolGaz.

Wicepremier Pawlak powiedział, że Rosjanie chcą płacić mniej i dlatego dążą do obniżenia taryfy. Jak podkreślił, w połowie roku miał w sobie sporo optymizmu, ale teraz uważa, że w rozmowach z Rosjanami należy zachować ostrożność. Wpływają na to czynniki zewnętrzne - w Europie spada zapotrzebowanie na gaz.

Gość Sygnałów nie wykluczył wprowadzania zarządzania kryzysowego w sprawie gazu - jeśli nie dojdzie do porozumienia z Rosjanami.

REKLAMA

Obecnie w spółce EuroPolGaz po 48 procent mają polska spółka PGNiG i rosyjski Gazprom. Pozostałe 4 procent posiada firma związana z Aleksandrem Gudzowatym. Rosja nalega, aby wykluczyć ze spółki najmniejszego akcjonariusza. Jeśli tak się stanie, Polska w rzeczywistości starci 2 procent udziałów w EuroPolGaz’ie na rzecz Rosjan.

EuroPolGaz to spółka eksploatująca gazociąg jamalski, który transportuje rosyjski gaz na zachód m.in. do Polski i Niemiec.

Moskwa uzależnia Polskę od siebie

Dziennik "Polska" publikuje wywiad z Aleksandrem Gudzowatym, dyrektorem firmy Bartimpex, która zajmuje się pośrednictwem w sprzedaży gazu.

Biznesmen uważa, że Moskwa konsekwentnie uzależnia Polskę od siebie, a kwestią czasu jest, kiedy Rosjanie pozbawią nas udziałów w firmie EuRoPol Gaz, która kontroluje transport gazu przez rurociąg jamalski.

REKLAMA

Zdaniem Aleksandra Gudzowatego polscy politycy, w tym wicepremier Waldemar Pawlak, nieudolnie negocjują z Rosją sprawę przesyłu gazu do naszego kraju. Według niego Pawlak i premier Donald Tusk działają przeciw interesowi Polski i na takie zachowanie nie mają mandatu społecznego. Przedsiębiorca jest zdania, że polscy politycy czynią to z tego samego powodu, dla którego w XVIII polscy możnowładcy uzależniali się od Rosji, co - jak przypomina - zakończyło się Targowicą.

Dyrektor Bartimpeksu przekonuje, że sposobem na niezależność energetyczną Polski jest wybudowanie rurociągu Bernau-Szczecin. Przypomina, że kolejne rządy się nie zgadzały na jego budowę i dodaje, że działania te były wbrew interesowi Polski. Aleksander Gudzowaty mówi też, że wszystkie dotychczasowe projekty w tym dywersyfikacja dostaw gazu poprzez kontrakty z Norwegami były wirtualne. Biznesmen krytykuje również projekt dostaw gazu z Kataru sugerując, że jest on nierealny.

(iar,rk)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej