Zima znów zaatakuje. Będą zamiecie i podtopienia

W województwach pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim ogłoszono drugi z trzystopniowej skali zagrożenia. Na północy i zachodzie kraju mogą występować silne zawieje i zamiecie śnieżne.

2010-02-02, 19:10

Zima znów zaatakuje. Będą zamiecie i podtopienia

Synoptycy ostrzegają, że na północy i północnym zachodzie kraju mogą występować silne zawieje i zamiecie śnieżne. W województwach pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim ogłoszono drugi z trzystopniowej skali zagrożenia.

Silny wiatr może wiać w tych regionach w porywach do 60 kilometrów na godzinę oraz spaść 10 centymetrów śniegu. Meteorolodzy ostrzegają, że mogą się tam tworzyć duże zaspy, powodujące utrudnienia komunikacyjne. W centrum i na południowym zachodzie kraju ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia. Tam również będzie wiało, choć nie tak silnie jak na północy. Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej w Mazowieckiem, Łódzkiem, Kujawsko - Pomorskiem i w Wielkopolsce to od 5 do 10 centymetrów. W Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim może spaść nawet 30 centymetrów białego puchu.

Małopolska przygotowana na powódź 

W Małopolsce nie ma w tym momencie zagrożenia powodzią, czy podtopieniami - zapewnia wojewoda Stanisław Kracik. Stan wód w większości rzek waha się między niskim, a średnim, nigdzie nie przekroczył stanu ostrzegawczego. "Gdyby sytuacja jednak się zmieniła to województwo jest dobrze przygotowane do walki z żywiołem" - przekonuje wojewoda.

W razie zagrożenia powodzią w Małpolsce w gotowości jest blisko 550 żołnierzy ze specjalistycznymi pojazdami. W magazynach województwa znajduje sie ponad 1,6 mln worków przeciwodziowych, 2,5 tys. pomp oraz ponad 180 łodzi i pontonów.

Na Śląsku przejdą zawieje i zamiecie 

REKLAMA

Meteorolodzy ostrzegają przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi w województwie śląskim. Wiatr może osiągać nawet 60 kilometrów na godzinę a pokrywa śnieżna może się zwiększyć do 10 centymetrów. Taka pogoda może spowodować tworzenie się zasp śnieżnych a także utrudnienia komunikacyjne - informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego.

Możliwe podtopienia na Pomorzu i Kujawach

Samorządy z Pomorza i Kujaw rozpoczynają przygotowania do nadejścia dużej wody. Na razie najgorzej jest na rzece Brdzie, w okolicach Tucholi, gdzie został przekroczony stan alarmowy i wystąpiły lokalne podtopienia. Sztaby kryzysowe monitorują sytuację na bieżąco. Na razie nie ma powodów do obaw. Jak mówi Piotr Mówiński - starosta powiatu wody w rzece jest więcej o około 80 centymetrów a lokalne poddtopienia nie zagrażają mieszkańcom. Stan Wisły w Grudziądzu jeszcze nie budzi niepokoju. Jak zaznacza Rafał Cywiński z Miejskiego Sztabu Kryzysowego rzeka płynie coraz wolniej i wkrótce może stanąć z powodu lodowych zatorów. To z kolei mogłoby doprowadzić do tak zwanej "cofki" do rzeki Osy. Wtedy poddtopienia grożom gospodarstwom położonym w gminie Grudziądz.

Nieodśnieżanie może być groźne...

REKLAMA

W poniedziałek po południu pijany mężczyzna uzbrojony w siekierę przyszedł do urzędu gminy w Bobrowie w Kujawsko - Pomorskiem. Urzędnicy wezwali policję lecz przed przybyciem funkcjonariuszy mężczyzna uciekł. Został szybko złapany. Urzędnicy znali awanturnika, który domagał się odśnieżenia drogi dojazdowej do jego domu. 59-latek miał ponad trzy promile alkoholu we krwi. Mężczyzna został przewieziony do policyjnego aresztu. Grozi mu do trzech lat więzienia.

pm, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej