Tusk: jesteśmy dzisiaj o krok bliżej dobrego finału
Premier Donald Tusk zapowiedział, że do końca listopada na biurko prezydenta powinna trafić ustawa hazardowa. Szef rządu konsultował to w Sejmie z marszałkiem izby i szefami klubów.
2009-11-10, 17:37
Premier Tusk zapowiedział po konsultacjach, że w czwartek projekt trafi do marszałka Sejmu. Jak podkreślił, kluby i koła zadeklarowały dobrą wolę. "Ze strony PiS jest nastrój do współpracy, a w SLD ten nastrój dojrzewa" - mówił premier.
Zdaniem Donalda Tuska, jeśli nie będzie żadnych niespodzianek, ustawa trafi na biurko prezydenta do 30 listopada. W związku z tym posłowie będą pracować nad nią intensywnie - posiedzenia mają odbywać się od wtorku do soboty.
Premier wyraził również nadzieję, że drugi projekt ustawy, dotyczący treści w internecie, powstanie do końca tygodnia. Jak podkreślił, chodzi o znalezienie podstawy prawnej, która umożliwi blokowanie stron z treściami pedofilskimi i twardym hazardem. Donald Tusk zapewnił przy tym, że nie będzie to zamach na wolności obywatelskie w internecie, tylko zabezpieczenie internautów przed tymi treściami.
REKLAMA
Ustawa zakłada między innymi podniesienie podatków dla branży hazardowej, jej częściową delegalizację, blokuje też wprowadzenie wideoloterii na polski rynek.
"Prace potoczą się szybko"
Za tydzień, we wtorek Sejm rozpocznie prace nad nową ustawą hazardową. Poinformował o tym po spotkaniu z premierem i przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych marszałek Bronisław Komorowski.
Zgodnie z planem we wtorek ma się odbyć drugie czytanie projektu. Termin trzeciego czytania i ostatecznego uchwalenia ustawy będzie zależał od tego czy kluby zgłoszą poprawki - dodał marszałek Sejmu. Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że posiedzenie Sejmu z 21 listopada będzie ostatnim na którym posłowie będą debatowali nad projektem ustawy hazardowej.
Marszałek ma nadzieję, że prace legislacyjne potoczą się szybko. Jego zdaniem, jest to w interesie społeczeństwa i Sejmu, bowiem reguluje dziedzinę, która już od dawna powinna być uregulowana. Bronisław Komorowski zaznaczył, że szybkie przyjęcie projektu nie jest zagrożeniem. Jak podkreślił, w interesie posłów powinno być, by przyjąć ustawę w takim terminie, by obowiązywała od nowego roku podatkowego.
Kluby są zgodne
PSL nie będzie blokował prac nad projektem nowej ustawy hazardowej - zapewnił szef klubu parlamentarnego Stronnictwa Stanisław Żelichowski.
REKLAMA
Po spotkaniu u marszałka Sejmu Stanisław Żelichowski dodał, że PSL jest w koalicji rządowej więc zgłaszanie uwag do przyjętego przez rząd projektu ustawy byłoby niecelowe. Szef klubu PSL uważa, że Sejm i Senat zdążą uporać się z uchwaleniem ustawy do końca przyszłego tygodnia
Zdaniem szefa klubu Lewicy Grzegorza Napieralskiego harmonogram prac nad ustawą hazardową jest zaskakująco szybki. Szef SLD zwrócił uwagę, że są inne ważne projekty, które czekają na rozpatrzenie, na przykład ustawa o świadczeniach rodzinnych.
Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało kolejne spotkanie w sprawie ustawy hazardowej - tym razem z udziałem ekspertów. Poseł Henryk Kowalczyk przekonuje, że jest jeszcze wiele niejasności. Dodał, że posłowie nie posiadają jeszcze między innymi danych o skutkach finansowych wejścia tej ustawy w życie.
Szef klubu Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiada swój udział w spotkaniu zaproponowanym na piątek przez PiS. Jego zdaniem, teraz najważniejsza jest polityczna wola ze strony wszystkich klubów i kół.
REKLAMA
Rządowy projekt zakłada między innymi podniesienie podatków dla branży hazardowej, jej częściową delegalizację, blokuje też wprowadzenie wideoloterii na polski rynek.
rr,rk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA