Trump w Azji. "Problem północnokoreański to ponad 25 lat użerania się" [WIDEO]
Prezydent USA Donald Trump udaje się w podróż do Azji. W ciągu 10 dni odwiedzi 5 krajów Japonię, Koreę Południową, Chiny, Wietnam i Filipiny. - Jest oczekiwanie, że Waszyngton i Pekin rozwiążą kwestię Korei Północnej - mówił portalowi PolskieRadio.pl Oskar Pietrewicz (Centrum Studiów Polska-Azja).
2017-11-03, 16:52
Autor książki "Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw" mówił o złożoności sprawę Korei Północnej. - Nie spodziewam się żadnych przełomowych decyzji (...) problem północno-koreański to nie jest ostatni rok, tylko ponad 25 lat użerania się - podkreślił ekspert.
- Donald Trump zaczął prezydenturę w stosunkach z Azją Południowo-Wschodnią wycofując się z kluczowego traktatu handlowego TPP. Miał on potwierdzać silne zaangażowanie gospodarcze w regionie. Jak na razie administracja Trumpa nie przedstawiła żadnej alternatywy - stwierdził Pietrewicz.
Denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego
Podczas podróży do Azji prezydent Trump weźmie udział w dwóch międzynarodowych konferencjach: Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku oraz szczycie Stowarzyszenia Państw Azji Południowo-Wschodniej. - Spotkamy wielu przywódców i prezydentów, którzy są moimi dobrymi przyjaciółmi - mówił Donald Trump.
Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego generał H.R. McMaster wymienił trzy główne cele jego podróży: wspieranie wolnego i otwartego regionu Indii i Pacyfiku, promowanie uczciwego handlu i denuklearyzacja Korei Północnej.
REKLAMA
- Stany Zjednoczone są przywiązane do całkowitej, weryfikowanej i trwałej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - mówił McMaster podkreślając, że będzie to najdłuższa podróż do Azji amerykańskiego przywódcy od ponad ćwierćwiecza. W drodze do Azji prezydent Trup zatrzyma się na Hawajach, gdzie między innymi odwiedzi Pearl Harbor oraz dowództwo sił zbrojnych USA na Pacyfiku.
Zapraszamy do obejrzenia materiału.
IAR/dcz
REKLAMA