Zmarł kolejny chory. To już 16 ofiar nowej grypy

Przedstawiciele resortu zdrowia zapewniają, że sytuacja jest monitorowana i nie ma powodów do obaw.

2009-11-25, 16:52

Zmarł kolejny chory. To już 16 ofiar nowej grypy

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty
W słupskim szpitalu zmarł mężczyzna zarażony wirusem grypy A/H1N1.
To już szósta ofiara grypy A/H1N1 w województwie pomorskim i 16 w kraju.

53-latek od kilku dni przebywał na oddziale intensywnej opieki medycznej. Miał obustronne zapalenie płuc i niewydolność oddechową. Dzień wcześniej nastąpiło gwałtowne pogorszenie jego stanu zdrowia. Mężczyzna był mieszkańcem podsłupskiej gminy Główczyce.


Na nową odmianę grypy choruje w Polsce 736 osób - poinformował Komitet do spraw Pandemii Grypy, który zebrał się dziś w Warszawie. Do tej pory w naszym kraju zmarło 16 osób zarażonych wirusem A/H1N1.

Przedstawiciele resortu zdrowia zapewniają jednak, że sytuacja jest monitorowana i nie ma powodów do obaw. W większości zachorowań na nową grypę - chorzy przechodzą ją bardzo łagodnie.


Szefowa Krajowego Ośrodka do spraw Gryp Lidia Brydak podkreśliła, że stacje sanitarno - epidemiologiczne obecnie prowadzą monitoring, analizują i badają za pomocą biologi molekularnej próby osób chorych na grypę.




Wiceminister zdrowia Adam Fronczak powiedział na konferencji prasowej, że ostatnio zaobserwowano wzrost zachorowań na grypę w 13-tu krajach Unii Europejskiej - w tym w Polsce. W trzecim tygodniu listopada grypę stwierdzono u prawie 100 tysięcy naszych obywateli. Od 16 do 22 listopada codziennie na grypę zapadało więc ponad 36 osób. W poprzednim tygodniu stwierdzono ponad 41 tysięcy zachorowań.



Fronczak zaznaczył, że mamy odpowiednie zapasy leków w naszym kraju, by przeciwdziałać tym infekcjom wirusowym. Dodał, że Polska jest dobrze przygotowana również do leczenia chorych, którzy wymagają hospitalizacji.

Przedstawiciele komitetu zaapelowali też o częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień, unikanie zgromadzeń, a przede wszystkim - osób kaszlących i kichających oraz mycie rąk. Zaznaczyli, że w tej chwili mamy temperaturę, która sprzyja utrzymywaniu się wirusa grypy w środowisku. Dlatego tak ważna jest profilaktyka - przekonywali przedstawiciele resortu zdrowia.

W okresie jesienno-zimowym obserwuje się wzrosty zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne. Zgodnie z informacjami Światowej Organizacji Zdrowia, na sezonową grypę choruje od 330 milionów do ponad półtora miliarda osób w ciągu roku. Umiera od pół miliona do miliona osób. Jak zauważyli przedstawiciele komitetu pandemicznego - obecnie na świecie odnotowano jedynie 500 tysięcy tego typu zachorowań, z czego zmarło 6770 osób.
Komitet porównał dziś dane z Polski z informacjami z państw Unii Europejskiej oraz innych krajów świata. Zapoznał się również z wynikami próbek ukraińskich, które zbadał Wojskowy Instytut Higieny w Puławach. Pozwolą one ocenić przyczyny bardziej gwałtownego niż w Polsce przebiegu epidemii grypy na Ukrainie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej