Światowy Dzień Walki z AIDS
Codziennie 3 osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone wirusem HIV.
2009-12-01, 06:04
W związku z obchodzonym dziś Światowym Dniem AIDS eksperci zwracają uwagę, że w naszym kraju prawie połowa osób zakażonych - około 20 tysięcy - jest tego nieświadoma. Wciąż za mało osób decyduje się na badanie w kierunku wykrycia tego wirusa.
Dyrektor Krajowego Centrum do spraw AIDS Anna Marzec-Bogusławska zapewnia, że wczesne wykrycie HIV daje szansę na efektywniejsze leczenie. Osoba zakażona nie zaraża też innych. Stąd hasło tegorocznej kampanii edukacyjnej: "Test na HIV. Test na odpowiedzialność" - dodaje Marzec-Bogusławska.
Profesor Małgorzata Pawłowska poinformowała, że Polska włączyła się w europejski program "H cube". Jego celem jest edukacja młodzieży i profilaktyka trzech chorób zakaźnych : HIV, HBV i HCV czyli wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Profesor Pawłowska dodała, że w krajach Europy Wschodniej rośnie odsetek osób młodych zakażonych jednocześnie HIV i wirusowym zapaleniem wątroby. Wyjaśniła, że źródłem zakażenia są nie tylko ryzykowne zachowania seksualne czy dożylne przyjmowanie narkotyków. Zarazić się można także w nieprofesjonalnych studiach tatuażu czy kolczykowania ciała.
Organizatorzy kampanii zachęcają więc do wykonania bezpłatnego i anonimowego testu w kierunku wykrycia wirusa HIV. Badania można wykonać w 28 punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie całego kraju.W wielu krajach odbywają się konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne, których celem jest upowszechnianie wiedzy o chorobie. Od 2001 roku Krajowe Centrum ds. AIDS prowadzi też kampanie multimedialne. Zapalane są również znicze i świece symbolizujące pamięć o ofiarach AIDS.
REKLAMA
Pierwszy przypadek zakażenia HIV w Polsce został wykryty w 1985 roku, a pierwsze zachorowanie na AIDS zdiagnozowano w 1986 roku. Od 1985 roku do końca września wykryto w naszym kraju ponad 12,5 tysiąca zakażeń wirusem HIV. Stwierdzono 2289 zachorowań na AIDS, a 1019 chorych zmarło.
Profilaktyka, leczenie i wsparcie
Organizatorzy obchodów z ONZ wzywają do zapewnienia wszystkim potrzebującym dostępu do profilaktyki, leczenia, opieki i wsparcia - najpóźniej w przyszłym roku.
Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki Mun podkreślił, że ten cel da się osiągnąć tylko, gdy w prawa człowieka w pełni zostaną rozciągnięte na obszar zagrożeń związanych z HIV. Oznacza to przeciwstawienie się dyskryminacji nosicieli wirusa w tym wyeliminowanie przemocy wobec kobiet i dziewcząt oraz zapewnienie niezbędnych informacji, dodał Ban Ki Mun.
Jednocześnie Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do podawania leków antyretrowirusowych wszystkim zarażonym karmiącym matkom i ich dzieciom: „Dzięki temu niemowlęta można karmić piersią niemal całkiem bezpiecznie, bez ryzyka transmisji wirusa; dzieci są też w ten sposób chronione przed innymi śmiertelnymi zagrożeniami takimi jak niedożywienie czy biegunka", powiedział ekspert WHO, Dr. Nigel Rollins.
REKLAMA
Najnowsze dane wskazują, że dzięki dostępności leków liczba zgonów osób zarażonych wirusem HIV spadła o dziesięć procent w ciągu ostatnich pięciu lat. Liczba nowych zakażeń spadła od początku dekady prawie o jedną piątą. Według danych WHO, około 33,5 miliona osób na świecie jest zarażonych wirusem HIV, wśród nich 2,1 miliona to dzieci poniżej 15 roku życia. W 2008 roku na AIDS zmarły 2 miliony osób, podobnie jak rok wcześniej.
Na Zachodzie HIV/AIDS nie jest już uważana za chorobę śmiertelną tylko przewlekłą, taką jak np. cukrzyca. Zakażony dziś człowiek z dostępem do leków może przeżyć nawet 40 lat.
REKLAMA