Kopenhaga: Brown i Barroso w towarzystwie Chaveza
Rozpoczęła się najważniejsza część szczytu klimatycznego w Kopenhadze. 115. przywódców z całego świata do piątku będzie starało się osiągnąć porozumienie w sprawie walki z globalnym ociepleniem.
2009-12-16, 06:49
Dotychczasowa praca negocjatorów, którzy od ponad tygodnia pracują w stolicy Danii, nie przyniosła rezultatów. W nieformalnym projekcie końcowego porozumienia nie zapisano bowiem żadnych konkretnych liczb i danych, a jedynie wytyczne.
Chodzi przede wszystkim o to, by ustalić, o ile w najbliższej dekadzie zmniejszy się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Uczestnicy szczytu mają też wpisać do końcowych dokumentów konkretną sumę pieniędzy, jaką bogate kraje przeznaczą na walkę z ociepleniem w krajach rozwijających się. Sekretarz generalny ONZ proponuje też, by wypracować inne mechanizmy, dzięki którym temperatura na świecie podniesie się o mniej niż dwa stopnie.
Poważną przeszkodą w negocjacjach jest różnica zdań między krajami bogatymi a rozwijającymi się. Te ostatnie, na czele z Chinami, zarzucają bogatym, że próbują przerzucić część odpowiedzialności za walkę z ociepleniem na rzecz biednych. W poniedziałek różnica zdań doprowadziła nawet do kilkugodzinnego zerwania negocjacji.
W dzisiejszych rozmowach uczestniczyć już będzie część przywódców, którzy przyjechali do Kopenhagi. W dyskusji przewidziano wystąpienia między innymi prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, Zimbabwe Roberta Mugabe, premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna oraz szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso.
REKLAMA
REKLAMA