Budżet obrony USA zatwierdzony. Będą podwyżki
Amerykański senat zatwierdził budżet obrony na przyszły rok na poziomie 636 miliardów dolarów. Fundusze mają być przeznaczone między innymi na operacje wojskowe w Iraku i Afganistanie.
2009-12-19, 15:44
Na prowadzenie działań militarnych w tych dwóch państwach zarezerwowano 128 miliardów dolarów. W tej kwocie zawarto również fundusze na podwyżkę dla żołnierzy.
Wydatki te nie wystarczą jednak na plan wysłania dodatkowych 30 tysięcy amerykańskich wojskowych do Afganistanu. Pieniądze na ten cel - około 30 miliardów dolarów mają zostać zatwierdzone na początku przyszłego roku.
W budżecie zrezygnowano natomiast z finansowania programu dotyczącego myśliwca przewagi powietrznej F-22, o co prosił prezydent USA Barack Obama.
Przy okazji zatwierdzania wydatków wojskowych Demokraci postanowili też przeforsować inne istotne dla nich projekty, które wygasłyby z końcem roku. Do wspólnej ustawy włączono więc także nakłady na pomoc dla bezrobotnych oraz opłaty przeznaczone na służbę zdrowia. Nie spodobało się to Republikanom, ale ustawa i tak przeszła w senacie głosami 88 do 10. Wcześniej została zaaprobowana w Izbie Reprezentantów. Teraz czeka już tylko na podpis Baracka Obamy.
REKLAMA
Coraz bliżej reformy zdrowia
Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku senat Stanów Zjednoczonych poprze rewolucyjne zmiany w systemie opieki zdrowotnej. Główny cel prezydenta Baracka Obamy może zostać osiągnięty, dzięki porozumieniu, jakie osiągnęli w tej izbie Demokraci.
Po 13-godzinnych negocjacjach na poparcie kluczowej dla Obamy ustawy zgodził się senator Ben Nelson. Nelson zagłosuje za projektem po tym, jak Demokraci rozwiali jego obawy dotyczące kwestii aborcyjnych, poruszonych w ustawie. Nelson niepokoił się, że w myśl reformy zabieg usuwania ciąży będzie finansowany z funduszy federalnych.
Ben Nelson to 60. senator, który poprze zmianę systemu zdrowia. Tyle głosów potrzeba Demokratom by przyjąć ustawę. Może ona zostać zaaprobowana w senacie już w Wigilię, choć Republikanie zapowiedzieli, że użyją wszelkich możliwych środków by opóźnić wejście tego planu w życie.
Reforma rozszerzy ochronę zdrowotną o około 36 milionów nieubezpieczonych Amerykanów. Zapewni im subsydia, dzięki którym będą mogli pokryć wydatki na opiekę lekarską. Wstrzyma też praktyki firm ubezpieczeniowych, które odmawiały niektórym osobom objęcia ich ubezpieczeniem.
REKLAMA
Będzie to największa zmiana systemu zdrowia w USA od kilkudziesięciu lat. Plan reformy ma kosztować rząd Stanów Zjednoczonych 871 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat. Ustawa przeszła już przez Izbę Reprezentantów
REKLAMA