Nowe mapy zagrożenia powodziowego obejmą 350 rzek więcej, niż obecne

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej we współpracy z samorządami rozpoczął aktualizację map, które teraz będą uwzględniać około 600 rzek. Zgodnie z prawem wodnym i unijnymi przepisami, aktualizacja ma być przeprowadzana co 6 lat. 

2017-11-27, 17:52

Nowe mapy zagrożenia powodziowego obejmą 350 rzek więcej, niż obecne
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Przemysław Gruszecki: celem jest nie tylko wskazanie zagrożonych zalaniem miejsc (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Celem projektu jest nie tylko wskazanie zagrożonych zalaniem miejsc, czy wskazanie zasięgu fali. Mapy wskażą także liczbę mieszkańców, którzy są zagrożeni zalaniem oraz przedstawią wysokość strat - informuje dyrektor Departamentu Planowania i Zasobów Wodnych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Przemysław Gruszecki. 

Radosław Radoń z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie mówi, że dostosowanie map do obecnych warunków jest niezbędne dla inwestujących w miejsca znajdujące się w pobliżu rzek. - Po zapoznaniu się z mapami, każdy zastanowi się, czy warto, na przykład, prowadzić jakąś działalność w takim miejscu. Jeśli zdecyduje się na to, powinien znaleźć takie rozwiązanie, by w razie powodzi nie ponosić większych kosztów - wyjaśnia Radosław Radoń. 

Z map skorzystamy pod koniec 2019 roku

Projekt "Przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego" dotyczy 255 rzek o łącznej długości ponad 14 tysięcy kilometrów. Nowe mapy zostaną sporządzone dla około 600 rzek lub ich odcinków. Przedsięwzięcie zostanie zakończone pod koniec 2019 roku. 

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 52 miliony złotych, z czego około 45 milionów stanowią środki z dofinansowania unijnego.

REKLAMA

abi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej