Znamy laureatów Złotych Mikrofonów - najważniejszych nagród dla twórców Polskiego Radia

Tegorocznymi zwycięzcami zostali: Hanna Dołęgowska, Maciej Kubera, Magdalena Łoś-Komarnicka, Małgorzata Maliborska-Prażmowska i Małgorzata Raducha. Honorowy Złoty Mikrofon wręczono Leszkowi Długoszowi.

2017-11-29, 21:43

Znamy laureatów Złotych Mikrofonów - najważniejszych nagród dla twórców Polskiego Radia
Laureaci Złotych Mikrofonów. Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj

Prezes Polskiego Radia Jacek Sobala wręczając Honorowy Złoty Mikrofon podkreślił, że dla niego osobiście ze wszystkich ludzi mieszkających w Krakowie, Leszek Długosz jest najważniejszy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Hanna Dołęgowska, dyrektor-redaktor naczelna Programu Internetowego i Cyfrowego DAB+ "Czwórka", otrzymała Złoty Mikrofon "za otwartość na młodych słuchaczy, determinację, pomysłowość i niekonwencjonalne popularyzowanie sportu, jako sposobu na życie". Dziennikarka po odebraniu Złotego Mikrofonu mówiła, że nagroda jest dla niej nie tylko wyróżnieniem, ale też zobowiązaniem, bo - jak sama powiedziała - otrzymując Złoty Mikrofon "dołączyła do grona niesamowitych osobowości radiowych".

Małgorzata Raducha z Programu 1 została nagrodzona "za umiejętność nawiązywania kontaktu ze słuchaczami, opowiadanie o rzeczach zwykłych i niezwykłych w sposób pełen kultury i emocji". Dziennikarka nagrodę zadedykowała swoim nieżyjącym już rodzicom - Lidii i Januszowi Waśniewskim. To oni, jak mówiła, zarazili ją miłością do radia.

Małgorzatę Maliborską-Prażmowską z Radiowej Trójki uhonorowano "za stworzenie serwisów informacyjnych o szczególnym, właściwym Trójce charakterze. Za słowa, które zawsze oddają istotę rzeczy". Nagrodzona dziękowała między innymi kapitule, słuchaczom czy mężowi, ale także bratu Bohdanowi Maliborskiemu, który zadzwonił do radia, gdy pojawiła się oferta pracy. - Nie miałam śmiałości zatelefonować, bo przyjęcie do pracy w Trójce wydawało mi się po prostu nieprawdopodobne i nieosiągalne - tłumaczyła.

Maciej Kubera z Teatru Polskiego Radia odebrał Złoty Mikrofon "za muzyczność w słowie, za słowo w muzyce, pryncypialność i kompetencje reżysera dźwięku w Teatrze Polskiego Radia". Laureat odbierając nagrodę powiedział, że znalezienie się w gronie nagrodzonych jest dla niego zaszczytem. Dziękował Teatrowi Polskiego Radia i wszystkim działom, z którymi współpracuje.

REKLAMA

Dziennikarkę Programu 2 - Magdalenę Łoś-Komarnicką wyróżniono "za pasjonujące opowiadanie o muzyce dawnej i odnajdywanie dla niej współczesnego kontekstu. Za ujmującą osobowość, radiową wszechstronność i gotowość koleżeńskiej pomocy w radiowym drugim planie". Magdalena Łoś-Komarnicka w czasie gali podkreśliła, że ta nagroda jest dla niej potwierdzeniem tego, że związanie się z publicznym nadawcą i Programem Drugim było słuszną decyzją. - Warto być wiernym sobie i robić to, w co się wierzy i co się kocha - powiedziała.

Zarząd Polskiego Radia postanowił również przyznać Honorowy Złoty Mikrofon Leszkowi Długoszowi "za obecność na antenach Polskiego Radia, dzięki której realizowana jest prawdziwa misja publicznego nadawcy a także za wybitne osiągnięcia artystyczne i konsekwentne występowanie w obronie wartości".

Nagrody laureatom wręczyli Prezes Zarządu Polskiego Radia Jacek Sobala oraz przedstawiciele Kapituły Złotego Mikrofonu Anna Stempniak-Juśkiewicz oraz Andrzej Brzoska. Uroczystość w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego poprowadzili Sława Bieńczycka z Programu 1 i Michał Olszański z Trójki. Podczas uroczystości wystąpiła Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

"Proszę o więcej, proszę o jeszcze"

Prezes Polskiego Radia Jacek Sobala wręczając Honorowy Złoty Mikrofon mówił, że dla niego "ze wszystkich ludzi mieszkających w Krakowie, Leszek Długosz jest najważniejszy". Jacek Sobala podkreślił, że jest ogromnie zaszczycony tym, że może w imieniu Polskiego Radia wyrazić hołd dla twórczości Leszka Długosza. - Proszę o więcej, proszę o jeszcze - dodał.

REKLAMA

Leszek Długosz po odebraniu nagrody powiedział, że radio jest tym medium, w którym jako artysta może wypowiedzieć się najpełniej. - Radio pozwala wypowiedzieć się poprzez semantykę, poprzez słowo, poprzez znaczenie, które chcę wypunktować, określić, przypomnieć i poprzez dźwięk, a dźwięk to muzyka - mówił laureat Honorowego Złotego Mikrofonu. Zaznaczył, że bardzo ważne dla niego jako twórcy jest to, że może w radiu realizować się poprzez słowo i muzykę.

***

Złoty Mikrofon to szczególna nagroda Polskiego Radia przyznawana co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu, która wybiera zwycięzców, powołuje Zarząd Polskiego Radia spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.

Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku przez Zarząd Polskiego Radia osobowościom radiowym - pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia - za wybitne zasługi dla radia publicznego.

REKLAMA



mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej