Zmiany w Kodeksie wyborczym. Trwają prace sejmowej komisji nadzwyczajnej
Komisja nadzwyczajna rozpoczęła prace nad projektem autorstwa PiS w zeszły wtorek, w pierwszej kolejności przyjęła zmiany dotyczące funkcjonowania samorządów. Od czwartku posłowie zajmują się zmianami w Kodeksie wyborczym.
2017-12-05, 09:54
Transmisja z obrad sejmowej komisji nadzwyczajnej:
Do tej pory komisja zaopiniowała pozytywnie m.in. propozycje zmian dotyczące komisarzy wyborczych, zniesienia głosowania korespondencyjnego, definicji znaku "x" na karcie głosowania, rozszerzenia możliwości kandydowania do rad gminy oraz powiatu, a także propozycją dotyczącą powoływania składu PKW.
Komisja opowiedziała się za wprowadzaniem ordynacji proporcjonalnej w wyborach do rad gmin, znosząc tym samym obowiązującą obecnie ordynację większościową (tzw. JOW-y).
Według przyjętych zmian podziału gminy na stałe obwody głosowania będzie dokonywał powiatowy komisarz wyborczy, a nie jak dotychczas władze samorządowe.
REKLAMA
Komisja poparła także zapis mówiący o tym, że do rady gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego może kandydować osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa. Do tej pory do rad gminy i powiatu mogły kandydować osoby, które zamieszkiwały stale obszar działania rady.
Posłowie opowiedzieli się też za tym, by siedmiu na dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej było powoływanych przez Sejm. Obecnie w skład PKW wchodzą sędziowie delegowani przez Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny.
Komisja nadzwyczajna poparła również propozycję, by obwodowa komisja wyborcza składała się z komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie oraz ds. ustalenia jego wyników.
Podczas poniedziałkowego posiedzenia posłowie przyjęli też zapis, zgodnie z którym szef KBW będzie powoływany przez PKW na okres 7 lat, spośród kandydatów zgłoszonych przez prezydenta, Sejm oraz Senat. Obecnie szef Krajowego Biura Wyborczego jest powoływany i odwoływany przez Państwową Komisję Wyborczą na wniosek jej przewodniczącego. Zgodnie z projektem PiS, prezydent, Sejm oraz Senat będą mogli zgłosić jednego kandydata na stanowisko szefa KBW.
REKLAMA
Na rozpatrzenie czeka m.in. propozycja dotycząca dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
W piątek z dalszych prac w komisji wycofała się Państwowa Komisja Wyborcza w związku z - jak to argumentowała - padającymi podczas obrad oskarżeniami o fałszowanie wyborów samorządowych w 2014 r. Przewodnicząca komisji Anna Milczanowska (PiS) zapewniła, że zaproszenie dla PKW jest nadal aktualne.
mr
REKLAMA