Komisja ws. zmian w ordynacji zakończyła pracę. Ponownie zbierze się w czwartek

Komisja nadzwyczajna zajmująca się zmianami w prawie wyborczym zakończyła pracę na dziś. 

2017-12-05, 15:58

Komisja ws. zmian w ordynacji zakończyła pracę. Ponownie zbierze się w czwartek

Dziś komisja zarekomendowała między innymi artykuły dotyczące wygaśnięcia kadencji członków Państwowej Komisji Wyborczej oraz szefa Krajowego Biura Wyborczego: - Wraz z wejściem w życie ustawy wygasłby stosunek pracy z obecnym szefem KBW, a władze PKW miałyby się zmieniać od 2019 roku - mówi przewodnicząca komisji Anna Milczanowska, z Prawa i Sprawiedliwości.

"

Anna Milczanowska Wraz z wejściem w życie ustawy wygasłby stosunek pracy z obecnym szefem KBW, a władze PKW miałyby się zmieniać od 2019 roku

Dziś komisja przegłosowała również przepisy mówiące o kompetencjach Wojewódzkich Komisarzy Wyborczych - odpowiadaliby oni za wyznaczenie granic i liczby okręgów wyborczych. Według PiS nowelizacja ta pozwoli m.in. zapobiec manipulacjom przy tworzeniu okręgów wyborczych. Zmianę tę krytykowała opozycja: - To będą komisarze zależni od partii władzy, jak w czasach PRL. To zmiana fundamentalna - mówił poseł Nowoczesnej Marek Sowa.

REKLAMA

Komisja odłożyła na kolejne posiedzenie dyskusję i głosowanie w sprawie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Waldy Dzikowski z Platformy Obywatelskiej wyraził obawy, że ma to związek z kolejnymi zmianami przygotowywanymi przez PiS: - Z tego co wiemy trwają narady na Nowogrodzkiej. Być może chodzi o wprowadzenie pośrednich wyborów [na prezydentów, wójtów i burmistrzów], czyli że nie wybieraliby ich mieszkańcy, sąsiedzi, tylko radni - mówił Waldy Dzikowski. 

Słowom opozycji zaprzeczył wiceprzewodniczący komisji, Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił: żadne dodatkowe zmiany w sposobie wyboru wójtów i prezydentów nie są przygotowywane. Dodał, że głosowanie w tej sprawie odłożono ze względów formalnych: "Są mnożone wątpliwości co do rzekomej niejasności sformułowania, które zaproponowaliśmy. Chodzi o zapis, zgodnie z którym [w dwukadencyjności] będzie chodziło o nowe kadencje, bez zaliczenia tych już odbytych. Naszym zdaniem zapisy są jasne, ale skoro są wątpliwości to się nad tym pochylimy" - podkreślił Marcin Horała. 
Komisja zajmująca się zmianami w prawie wyborczym wznowi pracę prawdopodobnie w czwartek. Posłowie zajmą się wtedy m.in. 30 odłożonymi w ciągu ostatnich posiedzeń artykułami.

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej