Budapeszt: znowu porozmawiają o gospodarce

Donald Tusk udaje się rano do Budapesztu, gdzie weźmie udział w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.

2010-02-24, 11:15

Budapeszt: znowu porozmawiają o gospodarce

Po południu w stolicy Węgier zaplanowano także szczyt energetyczny. Do szefów rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier dołącza przywódcy państw bałkańskich, a także przedstawiciele Austrii, Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii.

Minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział, ze głównym tematem spotkania premierów Grupy Wyszehradzkiej jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie Europejskiej Strategii Gospodarczej. Swoje propozycje dotyczące dokumentu Komisja Europejska przedstawi 3 marca. Donald Tusk chce także w Budapeszcie porozmawiać o Partnerstwie Wschodnim i relacjach Unii Europejskiej z krajami, które Partnerstwo obejmuje.

Do premierów państw grupy Wyszehradzkiej dołączy szef rządu Chorwacji Jadranka Kosor. To spotkanie będzie poświęcone ocenie postępów Zagrzebia w drodze do Unii. Mikołaj Dowgielewicz zwrócił uwagę, ze kraje wyszehradzkie są za jak najszybszym przyjęciem Chorwacji do Wspólnoty.

Minister uważa, ze formuła Grupy Wyszehradzkiej w wielu sprawach zwłaszcza gospodarczych się sprawdza. "Lepiej się sprawdza niż jeszcze 5 lat temu, znaleźliśmy bowiem wspólny sens istnienia grupy - przygotowywanie wspólnego stanowiska na posiedzenia Rady Europejskiej", powiedział Dowgielewicz. Zauważył, ze w obecnym systemie glosowania w Unii mamy łącznie tyle samo głosów co Francja i Niemcy wspólnie.

Po południu przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej, państw bałkańskich, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Komisji Europejskiej i prezydencji hiszpańskiej będą rozmawiać na temat bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.

Stronie polskiej zależy na tym, by Komisja Europejska włączała się jak najszybciej w zapobieganie potencjalnemu kryzysowi gospodarczemu. Obecne przepisy zobowiązują do reakcji dopiero wtedy, gdy zagrożonych jest 20 procent dostaw do całej Unii.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej