Kempa przed hazardową żąda bilingów
Zdaniem posłanki Kempy pozwoli to ustalić, czy w tym samym czasie i miejscu mogły przebywać inne osoby zamieszane w aferę hazardową.
2010-01-05, 10:18
Posłuchaj
Komisja śledcza badająca aferę hazardową przesłuchała Beatę Kempę z PiS. Posłanka zasugerowała komisji sprawdzenia bilingów rozmów Jacka Kapicy i Adama Szejnfelda oraz miejsca logowania się w stacjach przekaźnikowych telefonii komórkowej. Zdaniem posłanki Kempy pozwoli to ustalić, czy w tym samym czasie i miejscu mogły przebywać osoby zamieszane w aferę hazardową.
Przypominając początki afery i cytując obszerne wycinki prasowe z nią związane posłanka podkreśliła, że za nieprawidłowości przy przygotowaniu ustawy hazardowej odpowiedzialni są politycy PO.
Przesłuchać Piterę, Nowaka i Berka
Posłanka PiS zażądała wezwania na świadków minister Julii Pitery, Sławomira Nowaka - byłego ministra w Kancelarii Premiera oraz Adam Berka - szefa Rządowego Centrum Legislacyjnego.
Jej zdaniem śledczy powinni zwrócić się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o przedstawienie im dokumentów w związku z pismem z 21 października 2008 r. przesłanym z magazynu branży hazardowej "Interplay" do Pitery. Według Kempy, w piśmie tym, przewodniczący rady programowo-konsultacyjnej magazynu "Interplay" Eugeniusz Wiech poinformował Piterę o licznych nieprawidłowościach związanych z pracami nad nowelizacją ustawy hazardowej.
Kempa uważa też, że komisja powinna otrzymać również z KPRM dokumenty związane z wystąpieniem Pitery z 27 lipca 2009 r. do ministra finansów ws. działalności zakładów bukmacherskich, kasyn, gier oraz ich reklamy. Posłanka PiS uważa, że potrzeba przesłuchania Pitery ma związek też z jej korespondencją m.in. z wiceministrem finansów Jackiem Kapicą ws. projektu nowelizacji ustawy hazardowej.
Kempa uważa ponadto, że niezbędne są zeznania Nowaka w związku z notatką ws. projektu nowelizacji ustawy hazardowej, którą 30 lipca 2008 roku przekazał Donaldowi Tuskowi dyrektor sekretariatu premiera właśnie za pośrednictwem Nowaka. Notatkę miał sporządzić wiceminister Kapica 28 lipca 2008 roku.
REKLAMA
Beata Kempa wyjaśniła, że zarówno lista świadków, jak i wniosków dowodowych powstała jeszcze przed wykluczeniem jej z komisji śledczej. Posłanka ma nadzieję, że pozostali członkowie komisji przychylą się do jej postulatów, mimo, że formalnie pozostaje poza składem komisji śledczej.
Przewodniczący naruszył godność
Posłanka Beata Kempa zarzuciła przewodniczącemu Komisji Hazardowej Mirosławowi Sekule naruszenie jej godności jako świadka. Wyjaśniła, że podczas poprzedniego posiedzenia komisji, gdy był przesłuchiwany Zbigniew Wassermann, przewodniczący nie powiadomił jej o której godzinie rozpocznie się jej przesłuchanie. W związku z tym przez wiele godzin czekała w sąsiednim pokoju na wezwanie Komisji.
Beata Kempa powiedziała również, że przewodniczący wielokrotnie dopuszczał się pod jej adresem wypowiedzi oceniających, które jej zdaniem nie licują z powagą Komisji.
REKLAMA
Dlaczego posłowie PiS stanęli przed komisją?
Posłanka PiS Beata Kempa oświadczyła przed komisją śledczą badającą tzw. aferę hazardową, że uwagi z podpisanego przez nią pisma - z maja 2007 r. - do projektu noweli ustawy hazardowej nie były jej własną inicjatywą, a jedynie odpowiedzią na dokument z resortu finansów. Zaznaczyła, że wniesione przez nią uwagi nie służyły żadnej grupie interesu.
"Żadna z wniesionych uwag nie przyczyniała się do poprawy sytuacji jakiejkolwiek grupy interesu, ani nie stanowiła wyrazu działania na rzecz lub przeciwko określonym podmiotom gospodarczym" - oświadczyła posłanka PiS.
Kempa wraz ze swoim klubowym kolegą Zbigniewem Wassermannem zostali w grudniu wyłączeni z komisji śledczej w związku z tym, że w 2007 r., jako członkowie rządu zgłaszali uwagi do projektu zmian w ustawie o grach losowych i zakładach wzajemnych. Wnioskujący o ich przesłuchanie posłowie PO argumentowali, że w ten sposób uczestniczyli w procesie legislacyjnym, który bada komisja śledcza.
to,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP
REKLAMA
REKLAMA