Są kandydaci na stanowisko prokuratora generalnego

Krakowski sędzia Andrzej Seremet i prokurator krajowy Edward Zalewski to kandydaci Krajowej Rady Sądownictwa na prokuratora generalnego.

2010-01-07, 16:38

Są kandydaci na stanowisko prokuratora generalnego

Posłuchaj

Marian Filar
+
Dodaj do playlisty

Krakowski sędzia Andrzej Seremet i prokurator krajowy Edward Zalewski to kandydaci Krajowej Rady Sądownictwa na prokuratora generalnego.

Potwierdził to Informacyjnej Agencji Radiowej jeden z członków Rady Marian Filar: 

Według źródła PAP, Seremet otrzymał 15, a Zalewski 13 głosów od 24 członków KRS. Do wyboru wystarczyła jedna tura głosowania.

Mówili o problemach

REKLAMA

Przez trzy dni członkowie Rady słuchali wystąpień 16 kandydatów, którzy mieli możliwość zaprezentować swoją wizję prokuratury po rozdzieleniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Kandydaci odpowiadali też na pytanie członków Krajowej Rady Sądownictwa.

W ocenie obserwatorów, wszyscy kandydaci dostrzegali najpoważniejsze problemy prokuratury - przede wszystkim brak niezależności od wpływów politycznych i niesamodzielność prokuratorów wynikającą z zależności służbowej. Kandydaci mówili też o walce z przewlekłością postępowań i konieczności zmian w zasadach odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratorów.

Większość z 16 pretendentów do funkcji Prokuratora Generalnego była zgodna co do tego, że rozdzielenie stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego będzie korzystne dla prokuratury, bo jest szansą na uniezależnienie od wpływów politycznych. Jednak dwóch kandydatów powiedziało Radzie, że są przeciwnikami takiego rozwiązania. Jerzy Engelking i Bogdan Święczkowski argumentowali, że osłabi to pozycję Prokuratora Generalnego.

Badał korupcję w piłce

REKLAMA

Edward Zalewski ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego w 1981 roku, a następnie rozpoczął aplikację prokuratorską w Prokuraturze Rejonowej w Legnicy. Od 1984 roku pracował jako podprokurator Prokuratury Rejonowej w Legnicy, w 1988 roku został mianowany prokuratorem Prokuratury Wojewódzkiej w tym mieście, a cztery lata później objął stanowisko Prokuratora Wojewódzkiego. W 2008 roku objął funkcję Naczelnika Wydziału XI Zamiejscowego Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Prowadził między innymi śledztwa w sprawie korupcji w polskim futbolu. W zeszłym roku Edward Zalewski został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Krajowej, a następnie awansowany przez Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego Andrzeja Czumę na stanowisko Prokuratora Krajowego.

W latach 1986 - 1989 był członkiem PZPR. Media spekulowały na temat udziału Edwarda Zalewskiego w sprawie wydanie zgody na brutalne przesłuchanie niepełnosprawnego działacza opozycji - Stanisława Śniega, zarzucając mu prowadzenie śledztw politycznych w czasach, gdy sprawował obowiązki prokuratora w Legnicy. Ministerstwo Sprawiedliwości wydało komunikat, że Zalewski nigdy nie brał udziału w śledztwach politycznych.

Sędzia z Krakowa

Andrzej Seremet ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w 1983 roku. Następnie odbył aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie. Orzekał wyłącznie w sprawach karnych. W 1987 roku został przewodniczącym Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Tarnowie, a rok później objął funkcję wiceprezesa. W 1990 roku został nominowany na stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie.

REKLAMA

Od 1997 roku Andrzej Seremet pełni obowiązki sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. W 2008 roku, przez okres trzech miesięcy, orzekał jako sędzia delegowany w Sądzie Najwyższym. Jednocześnie, od 2001 roku pełni funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. Niedawno został zarekomendowany Krajowej Radzie Sądownictwa jako kandydat na rzecznika dyscyplinarnego, działającego przy KRS.

rk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej