"UE przedwcześnie zniosła sankcje przeciwko Kubie"

2010-01-13, 18:48

"UE przedwcześnie zniosła sankcje przeciwko Kubie"
Parlament Europejski

Obrońcy praw człowieka informują o pogarszającej się sytuacji na Kubie, a Unia Europejska jest podzielona co do sposobu postępowania z władzami w Hawanie.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Obrońcy praw człowieka informują o pogarszającej się sytuacji na Kubie, a Unia Europejska jest podzielona co do sposobu postępowania z władzami w Hawanie. Takie wnioski płyną z konferencji zorganizowanej w Parlamencie Europejskim przez Instytut Lecha Wałęsy i polskich europosłów.

Unia Europejska zdecydowała 2 lata temu o zniesieniu sankcji dyplomatycznych wobec Kuby mając nadzieję, że skłoni władze do przestrzegania demokratycznych standardów. Hawana pozostała jednak nieugięta - mówił Jose Jose Miguel Vivanco z organizacji Human Rights Watch. „Wzrasta liczba Kubańczyków, którzy są prześladowani i represjonowani. Nie zauważyliśmy żadnej, ale to żadnej zmiany stanowiska obecnego rządu wobec opozycji na Kubie" - dodał.

Polityka otwierania się na Kubę nie przyniosła więc rezultatów - komentuje europoseł Jacek Saryusz-Wolski z Platformy Obywatelskiej, który prowadził konferencję. Jego zdaniem, decyzja o zniesieniu sankcji przez Unię była przedwczesna. „To powinno być nie zniesienie, lecz zawieszenie. Kolejne poluzowania po stronie Unii powinny być robione w zamian za coś, czyli polityka kija i marchewki" - przekonywał deputowany.

Z kolei rzecznikiem interesów Kuby w Unii Europejskiej jest od lat Hiszpania, i to ona naciskała na zniesienie sankcji. Hiszpańscy politycy bronili tej decyzji wyrażając przekonanie, że polityka otwarcia i dialogu doprowadzi do zmian na Kubie. Wątpi w to europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Przypomina, że podobne nadzieje były wyrażane, gdy władzę obejmował Raul Castro. „To były płonne nadzieje. Wydawało się, że ten drugi brat będzie bardziej liberalny aniżeli Fidel Castro. Ale to było tak jak z nadziejami Zachodu na różnice między Miedwiediewem a Putinem" - skomentował polski europoseł.

Unia rozczarowana sytuacją na Kubie mogłaby teoretycznie znowu nałożyć sankcje, ale do tego potrzeba zgody wszystkich krajów. Z pewnością nie poprze tego Hiszpania, kierująca obecnie pracami Wspólnoty.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

Wróć do strony głównej