"Nieobecność Miedwiediewa to "dyplomatyczna kurtuazja"

Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich uważa, że nieobecność prezydenta Rosji na obchodach 65. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau nie jest demonstracją ani nieprzyjaznym gestem. Rosję na obchodach reprezentuje minister edukacji i nauki Andriej Frusenko.

2010-01-27, 09:09

"Nieobecność Miedwiediewa to "dyplomatyczna kurtuazja"
Auschwitz, źr. wikipedia

Adam Eberhardt powiedział IAR, że obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz mają charakter europejski i nie wpisują się w relacje poszczególnych państw z Polską.

Wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich zauważa, że nieobecność Miedwiediewa może mieć związek z tak zwaną "dyplomatyczną kurtuazją". Jak podkreśla, Rosja ma inne priorytety polityki historycznej na ten rok. Między innymi w maju odbędą się w Moskwie uroczystości 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Prezydent Lech Kaczyński wysłał zaproszenie do Dmitrija Miedwiediewa dopiero w grudniu. Kancelaria Prezydenta tłumaczyła tak późne zaproszenie kwestiami protokołu dyplomatycznego.

Uroczystości organizuje bowiem rada pod przewodnictwem profesora Władysława Bartoszewskiego i to ona zaprosiła do udziału w obchodach prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dopiero, gdy to nastąpiło, polski prezydent mógł zaprosić przywódcę Rosji. Opóźnienie to skrytykowała opozycja.

REKLAMA

"Zaproszeń wysłanych miesiąc przed uroczystościami z reguły się nie przyjmuje"

Profesor Wojciech Materski ocenia, że Kancelaria Prezydenta wysłała zaproszenie zbyt późno. Jego zdaniem, zaproszeń wysłanych miesiąc przed uroczystościami z reguły się nie przyjmuje. W opinii Wojciecha Materskiego, Kancelaria Prezydenta mogła uruchomić kanały dyplomatyczne, by nieformalnie dowiedzieć się, czy Miedwiediew przyjedzie i dopiero wówczas wystąpić z oficjalnym zaproszeniem.

Historyk podkreśla, że Polska i Rosja nie porozumiały się również w sprawie wspólnej ekspozycji historycznej. Chodzi o umieszczenie w ekspozycji rosyjskiej ziem wschodnich ziem drugiej Rzeczpospolitej jako tymczasowo włączonych do Polski. Dla Warszawy taka interpretacja jest nie do przyjęcia.

W liście do Lecha Kaczyńskiego prezydent Rosji napisał, że czuje się zaszczycony zaproszeniem. Dmitrij Miedwiediew zaznaczył, że 65. rocznica wyzwolenia Auschwitz jednoczy narody rosyjski i polski, także ku pokojowej przyszłości.

W ramach uroczystości zaplanowano konferencję edukacyjną, w której wezmą udział ministrowie edukacji z krajów Unii Europejskiej, w tym także gość z Rosji.

REKLAMA

27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona uwolniła prawie 8 tysięcy więźniów Auschwitz, w tym ponad 500 dzieci.

kg, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)



 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej