Jerozolima: prace w Bazylice Grobu Pańskiego będą kontynuowane
W przyszłym roku ma rozpocząć się kolejny etap remontu Kaplicy Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Jest to najważniejsze dla chrześcijaństwa miejsce dla świecie. Właśnie tam po śmierci na krzyżu miał zostać złożony Chrystus.
2017-12-27, 16:55
Posłuchaj
Jerozolima: będą nowe prace przy Bożym Grobie - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Konstrukcja Edykuły Grobu Bożego, pierwotnie wzniesionej w czasach wypraw krzyżowych, groziła zawaleniem ze względu na wilgoć. Dlatego po trwających wiele miesięcy rozmowach, w przed Wielkanocą tego roku roku udało się zakończyć pierwszą część remontu. Greccy specjaliści z politechniki w Atenach zdjęli żelazne obręcze, wzmocnili konstrukcję specjalnym klejem i uzupełnili brakujące marmurowe powierzchnie.
Teraz trwają rozmowy pomiędzy katolikami, greckimi prawosławnymi oraz Ormianami na temat drugiej części remontu. Kiedy wszystkie wspólnoty chrześcijańskie, które administrują Bazyliką złożą odpowiednie dokumenty u izraelskich władz, będzie można przystąpić do prac.
Jak mówi przełożony Bazyliki Bożego Grobu ojciec Zacheusz Drążek, chodzi o stworzenie sprawnego systemu do walki z wilgocią. - Jak odprowadzać wodę, która przebiega pod Bożym Grobem. To są stare kanały, z czasów krzyżowców. To właśnie woda niszczy każdy kamień. Jest też najbardziej niebezpieczną dla całej konstrukcji kaplicy. Dlatego będzie nie tylko zmieniana posadzka, która jest na zewnątrz, ale także wszystko, co znajduje się pod spodem. Będą też prace archeologiczne - dodaje zakonnik.
Powiązany Artykuł

Co skrywa grób Jezusa Chrystusa? Przełomowe odkrycie
W czasie pierwszego etapu prac odkryto nieznaną dotąd płytę z wyrytym na niej krzyżem. Naukowcy przypuszczają, że pochodzi ona z czasów Cesarza Konstantyna, pierwszego chrześcijańskiego cesarza rzymskiego. Pod nią znajduje się skała na której miano złożyć ciało Chrystusa.
REKLAMA
Jak relacjonuje z Jerozolimy wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, pierwszy etap remontu kaplicy w Bazylice Bożego Grobu kosztował co najmniej 4 miliony dolarów. Pieniądze zebrały kościoły opiekujące się świątynią oraz prezydent Autonomii Palestyńskiej i król Jordanii, która formalnie administruje Starym Miastem w Jerozolimie.
pr
REKLAMA